Reklamı Geç
YAZICIOĞLU İNŞAAT
ÇERKEZOĞLU KAFE
GOOGLE DİKEY REKLAM
OPTİMED SAĞ REKLAM
TUANA GELİNLİK

BAKAN YARDIMCISI KAYMAKÇI: “TÜRKİYE TEK BAŞINA AVRUPA’DIR”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BAKAN YARDIMCISI KAYMAKÇI: “TÜRKİYE TEK BAŞINA AVRUPA’DIR”
Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak ‘Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi’ çalışmalarını incelemek üzere AB Delegasyon Başkanı Nikolaus Meyer ve eşi ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bir dizi ziyarette bulundu. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılan ziyarette Avrupa Birliği ve Türkiye’yi ayrı olarak değerlendiren AB Delegasyon Başkanı Nikolaus Meyer’e Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, “Türkiye tek başına Avrupa’dır” diyerek cevap verdi.
DENGE AKADEMİ REKLAM

Halkalı-Kapıkule arasında devam eden demir yolu projesi hakkında görüş alışverişinde bulunmak ve inceleme yapmak üzere AB Delegasyon Başkanı Nikolaus Meyer Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bir dizi ziyarette bulundu. İlk olarak Çerkezköy Tren İstasyonu’na yapılan ziyarette proje hakkında açıklamalarda bulunuldu.

"TÜRKİYE MERKEZİ ÜLKE KONUMUNDA”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı; “Bu projenin birçok boyutu var. Bu boyutlardan bir tanesi Türkiye ile Avrupa Birliği arasında olan işbirliği. Türkiye 1999 yılından itibaren resmi bir aday olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım öncesi mavi yardım adı altında fonlarından yararlanıyor. Bugünkü ziyaret edeceğimiz projede de Avrupa Birliği’nin yaklaşık 175 milyon avroluk katkısı söz konusu. Bu proje sayesinde Halkalı ile Kapıkule arasında ulaşım güçlendirilecek. Kargo taşımacılığı ile süre 8 buçuk saatten 3 buçuk saate inecek. Keza yolcu sürelerinde de 1 buçuk saate inecek. Bu çok önemli bir proje. Türkiye’nin Avrupa bağlantısı arasında merkezi bir ülke konumunda. Bizim için önemli bir proje. Demiryollarımıza teşekkür ediyoruz. Bu projeyi çok yakından takip ediyorlar. Avrupa Birliği’ne de desteklerinden olayı teşekkür ediyoruz. Türkiye Avrupa birliği yolunda gerek hava gerek kara ve gerek demiryolu ile ilerlemeye devam edecektir” dedi. Ardından Büyükelçi Meyer de, iki ülke arasında işbirliğinin bu proje ile daha da fazla gelişeceğini kaydetti. Tren İstasyonu’na yapılan ziyaretin ardından heyet Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ni de ziyaret etti.

“BU PROJE İLE İŞBİRLİĞİMİZİ DAHA DA ARTTIRACAĞIZ”

Burada toplantı öncesi bir konuşma gerçekleştiren Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı; “Türkiye Avrupa Birliği’nin birçok önemli projelerinden faydalanıyor. Bu projelerden bir tanesi de incelemeye gideceğimiz Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren projesi. Bu proje önemli bir proje. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’nin içerisinde olduğu sınırötesi projelerimiz ve işbirliğimiz var. Bu projelerin detayında da gerek atıksuyu, gerek içmesuyu, gerek Meriç Nehri’nden gelen taşkınların önlenmesi konusunda birçok projemiz var. Türkiye-Avrupa Birliği Mavi işbirliği, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinde de olumlu gelişme kaydettirecektir. Bu projelerle işbirliğimizi daha da artıracağız. Çünkü, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin geçmişi ortak, geleceği ve çıkarları da ortak, umarız bu yönde daha olumlu ve sağlıklı adımlar atılır” ifadelerine yer verdi.

“BİRÇOK ORTAK NOKTAMIZ VAR”

Projenin iki taraf arasında işbirliğini daha da arttıracağını ifade eden Büyükelçi Meyer de; “Daima ekonominin asıl nerede olduğunu görmeyi severim, hakkında okumaktan, konuşmaktan çok yerinde olmayı severim. Sayın Bakan Yardımcısı’nın da belirtmiş olduğu gibi birçok ortak noktamız var. Demiryolu hattı projesi de bu bağlantının güçlenmesini sağlayacak. Bu yıl Avrupa’da Demiryolu Yılı ilan edildi. Böylece bir aday ülkemizde de, dostumuz olan ülkede de işbirliğimizi geliştirmiş oluyor ve projemizi geliştirmiş oluyoruz. Sizlerin ihtiyaçlarını, karşılaştıkları sıkıntıları, ekonominin nereye ilerlediğini duymak da memnun eder” dedi.

“TÜRKİYE TEK BAŞINA AVRUPA’DIR”

Büyükelçinin konuşmasının ardından Kaymakçı; “Sayın büyükelçinin sözlerine bir düzeltme yapmak istiyorum. Sayın büyükelçi ‘Türkiye ve Avrupa Birliği’ demek istedi. Biz şu an Avrupa Birliği’nde değiliz ama Avrupadayız, Avrupayız, Türkiye ve Avrupa Birliği denmesini tercih ediyorum” dedi. Sonrasında Büyükelçi “Benim işim bu ama haklısınız” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KAPAKLI'DA 19 MAYISÖnceki Haber

KAPAKLI'DA 19 MAYIS

BAŞKAN ÇETİN’DEN GENÇ SPORCULARA ZİYARETSonraki Haber

BAŞKAN ÇETİN’DEN GENÇ SPORCULARA ZİYARET

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!