SAĞ REKLAM

KAVLAK: “FİTİLİ 3 OCAK’TA ATEŞLEYECEĞİZ”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KAVLAK: “FİTİLİ 3 OCAK’TA ATEŞLEYECEĞİZ”
Türk Metal Sendikası Kapaklı Şubesi 1. Olağan Kongresi’nde konuşan Genel Başkan Pevrul Kavlak: “Yolumuza devam edeceğiz. Eylemlerimizi, direnişlerimizi artıracağız, kararlılığımızı göstereceğiz. Fitili 3 Ocak’ta ateşleyeceğiz. O günden başlayarak önce yemekhane protestoları yapacağız. Ardından, üretimden gelen gücümüzü göstereceğiz” dedi.

Türk Metal Sendikası Kapaklı Şubesi 1. Olağan Kongresi yapıldı. Kongreye katılan Genel başkan Pevrul Kavlak, MESS ile toplu iş sözleşmesi sürecinin devam ettiğini belirterek, işçinin hakkını almak adına mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

“SENDİKAMIZIN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK”

Kapaklı’da şube açan Türk Metal Sendikası, ilk kongresini gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu kongrede konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak: ‘’Bir sendikacının, öncelikli iki görevi vardır. Bunlardan ilki, örgütlenerek emekçileri birleştirmek, ikincisi de üyeleri için, en iyi toplu sözleşmeyi imzalamaktır. Ben kendi sendikal geçmişime baktığımda çok şükür ki, bu iki görevin de üstesinden geldiğimi düşünüyorum. Türk Metal’in büyüklüğünden de attığım imzalardan da gurur duyuyorum. Ama ben bunu elbette ki kendi başıma yapmadım. Yanımda hep güvendiğim mangal yürekli delikanlılar, özü sözü bir mert kadınlar vardı. Gözü pek, inancı tam, yiğit Türk Metalciler vardı. Yani, sizler vardınız değerli dostlarım, sizler vardınız. Kutsal kavgamızın ateşini buradan yakmayı uzun süredir sabırla bekliyorum. İşte bugün buraya emek ve ekmek mücadelemizin ateşlini yakmaya geldim. Kavgamızın fitilini ateşlemeye geldim. Dostların arasındayız, güneşin sofrasındayız, uzun yürüyüşümüzün, haklı kavgamızın başlangıç noktasındayız. El eleyiz, omuz omuzayız. İyi ki birlikteyiz. iyi ki varsınız. Dostlarım, bizim uzattığımız eli havada bıraktılar ama biz buradan, bu salondan, havada kalan ellerimizi birleştirip, dev gibi bir yumrukla meydanlara çıkacağız. Caddelerde, sokaklarda sel gibi akacağız. Direnişin, mücadelenin kralını yapacağız. Bugün sendikamız için tarihi bir gün. Kapaklı şubemizin birinci olağan genel kurulu için bir araya geldik. Çiçeği burnunda bu genç şubemizin, sendikamızın gücüne ve mücadelesine çok şey katacağına inancım tam. Bundan hiç kuşkum yok. Bu Genel Kurulun sendikamız, bölgemiz ve tüm işçi sınıfı için, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepinizi bir kez daha sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Hoşgeldiniz’’ İfadelerini kullandı.

“GÜNLERCE, GECELERCE ÇALIŞTIK”

MESS ile yapılan toplu iş sözleşmesi sürecine değinen Kavlak: “Salı günü, MESS’e bağlı işyerlerimizden yaklaşık 700 arkadaşımız Ankara’daydı. Onlara hitaben bir konuşma yaptım, başlangıçtan bugüne geldiğimiz süreci özetledim. Toplu sözleşme sürecinin başında bizim için olmazsa olmaz olan, her zaman olduğu gibi tabanımızın sesiydi. üyelerimizin beklentileri, talepleriydi. Baştan beri hep bu sese kulak verdik, hep tabanımızı dinledik. Çünkü biz bu sözleşmenin, üyelerimiz açısından hayati bir öneme sahip olduğunu biliyorduk. Bildiğiniz gibi, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi öncesinde üyelerimizin talep ve beklentilerini tespit için iki anket düzenledik. O anketlerden elde ettiğimiz sonuçları en ince ayrıntısına kadar elden geçirdik. Günlerce, gecelerce çalıştık. Sonunda ortaya çıkan çalışmayı, sizlerin bilgisine sunduk ve onayınızı aldık. İşte MESS’E verdiğimiz ve her birimizin namusu gibi sahip çıktığı taslak bu şekilde oluştu. Bu taslak hepimizin ortak taslağıdır. Bizim onurumuzdur. Sizlerin bize emanetidir. Masada var gücümüzle direndik, mücadele ettik. Kimseye boyun eğmedik eyvallah demedik” dedi.

“SANDALYE ANLADI, TAŞ ANLADI, ONLAR ANLAMADI”

Mücadelelerini sürdüreceklerini kaydeden Kavlak: ‘’Biz müzakere masasına bunları gözeterek, bütün iyi niyetimizle birlikte oturduk. İşin doğası gereği pazarlığa açık, uzlaşmacı, kendimizi düşündüğümüz kadar, ülke gerçeklerini de düşünerek elimizi uzattık. Ancak ne yazık ki elimiz yine havada kaldı. Taleplerimizi, taslağımızı, haklı nedenlerimizi, masa anladı, sandalye anladı, taş anladı, onlar anlamadılar. Bize dediler ki ‘gidin bir kez daha tarih yazın’. Peki, dedik. O zaman şimdi sıra yeniden tarih yazmaya geldi. Tarihi biz yazacağız, onlar okuyacaklar. Kardeşlerim, sözleşme sürecinin tamamını düşündüğümüzde belki de işin en kolay aşamasındayız. Çünkü sıra, en iyi yaptığımız işe geldi. Yani mücadele etmeye geldi. Geldiğimiz bu yeni aşamanın adı, Artık mücadeledir.  Sendikal mücadele denilince her zaman sokaklar, meydanlar akla gelir. Yürüyüşler, mitingler düşünülür. Doğrudur Sendikal mücadelenin zirve noktası orasıdır. Eylemdir, gerektiğinde kavgadır. Ama sendikal mücadelenin bir de masa boyutu vardır. Orası da çetin bir süreçtir. Zor bir mücadeledir. O masa, çelik gibi sinirler ister, sabır ister, dayanıklılık ister.  7 Ekim 2019 tarihinde başlayan görüşmelerde, sabrımızla, sükunetimizle, sözleşme teklifimizi, Elimizden geldiğince savunduk. 44 maddeyi herhangi bir sorun yaşamadan, tarafların anlaşmasıyla geçtik bitirdik. Ancak 64 maddede ve 2 yönetmelikte uzlaşma sağlayamadık. Bütün iyi niyetimize ve çabamıza rağmen, MESS’le uzlaşamadık. Oysa bizim amacımız masada uzlaşmak bu işi orada bitirmekti. Ancak muhatabımızdan aynı yaklaşımı göremedik” diye konuştu.

“ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN”

Eylem sürecinin 3 Ocak’ta başlayacağını duyuran Kavlak: ‘’Biz bu süreçte, davamıza sahip çıkacağız. Yolumuza devam edeceğiz. Eylemlerimizi, direnişlerimizi artıracağız, kararlılığımızı göstereceğiz. Fitili 3 Ocak’ta ateşleyeceğiz. O günden başlayarak önce yemekhane protestoları yapacağız. Ardından, üretimden gelen gücümüzü göstereceğiz. Vardiya giriş çıkışlarında, her iki vardiyayı birleştirerek toplu basın açıklamaları yapacağız. 6 Ocak günü 10 dakikayla başlıyoruz. 10 Ocak’ta bunu 15 dakikaya çıkaracağız. 13 Ocak’ta 20 dakikaya çıkaracağız. MESS temsilciliklerine siyah çelenk koyacağız. Olmadı. 19 Ocak’ta Bursa’da yüzbinlerle miting yapacağız. Sesimizi duymayanları, Bizi görmeyenleri can damarından vuracağız. Her gün daha az çalışacağız. Mücadele nasıl edilir? Kavga nasıl verilir? Helal ekmek nasıl kazanılır? Dosta, düşmana göstereceğiz. Ben çıktığımız bu yeni yoldan zaferle döneceğimize inanıyorum. Yolumuz açık olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Genel Kurulumuza bir kez daha başarılar diliyorum. Sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Allah’a emanet olun” şeklinde konuştu.

İŞTE YENİ YÖNETİM

Kavlak’ın konuşmasının ardından kongreye geçildi. Açılışın ardından 1 dakikalık Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile devam eden kurulda, faaliyet raporları okunarak delegeler tarafından onaylandı. Tek liste ile seçime giden Kurucu Şube Başkanı Günay Özden, delegelerin onayı ile yeniden TMS Kapaklı Şube Başkanlığı görevine layık görüldü. Özden başkanlığında kurulan yeni yönetimde şu isimler yer aldı; Salih Gündür, Yılmaz İnce, Veli Bal, Nurten Yüksek.

“‘İLKEMİZDEN ASLA ÖDÜN VERMEDİK”

Ardından bir teşekkür konuşması gerçekleştiren Özden, “Sendikamız Türk Metal kurulduğu günden bugüne kadar 210 bin üyeye ulaşmış ve mücadele içinde geçen 56 yıllık tarihinde üretmek, kazanmak ve kazandırmak ilkesinden asla ödün vermemiştir. Sendikamız Türk Metal’in Genel Başkanı Pevrul Kavlak önderliğinde imzaladığı sözleşmeler ile de ‘vurduğu yerden ses getirir’ hale gelmiştir. Her geçen gün daha da büyümüş, güçlenmiş ve kurumsallaşmıştır.  Saygı değer Genel Başkanımızın Çerkezköy Şubesinin 12.olağan genel kurulunda müjdelediği ve bölgemizde metal işkolunda çalışan emekçilerin sayısının her geçen gün artması sebebiyle, metal emekçisine daha iyi hizmet ulaştırmak adına kurulan Kapaklı Şubemizin 1.Olağan Genel Kurulunu gerçekleştiriyor olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bölgemizdeki tüm Türk Metalli emekçiler adına Genel Başkanımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Kuruluşundan bugüne kadar vermiş olduğu, hak ve demokrasi mücadelesiyle Türkiye’de ve dünyada saygın bir yer edinen sendikamızın bayrağını, Kapaklı şubesi olarak daima bir ileri noktaya taşınması için ve bölgemizde sendikasız çalışan tek metal emekçisi kalmayana dek mücadelemiz sürecektir. Bu salonu dolduran metal emekçileri olarak bizler, ulu çınar Türk metalimizin birer parçayız. Koşulların her geçen gün zorlaştığı bu günlerde, vatanımıza, bayrağımıza, emeğimize, alın terimize, sendikamıza, kısacası birbirimize sımsıkı sarıldık. Sizin ve genel merkezimizin arkasında kale gibi duruyoruz. Şube kongremizin bugün MESS ile yürütülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uyuşmazlıkla sonuçlandığı bir dönemde gerçekleştiriyor olması vesilesi ile bu kürsüden; tam bir uyum ve disiplinle başta Genel Başkanımızın aydınlattığı bu hak yolunda tüm teşkilatımızla yanınızda olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyorum. Allah’ın izni ile hiçbir zaman yüzümüzü kara çıkarmadan bize olan güveninizi ve inancınızı koruyacağız” dedi. Dilek ve temenniler kısmının ardından TMS Kapaklı 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı tamamlandı ve katılımcılara yemek ikramında bulunuldu.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KOCAÇINAR: “DERNEK YARARINA ÖZEL BİR GECE DÜZENLEYECEĞİZ”Önceki Haber

KOCAÇINAR: “DERNEK YARARINA ÖZEL BİR GEC...

YENİ DÖKÜLMÜŞ BETONA ZARAR VERDİLERSonraki Haber

YENİ DÖKÜLMÜŞ BETONA ZARAR VERDİLER

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!