Reklamı Geç
YAZICIOĞLU İNŞAAT
ÇERKEZOĞLU KAFE
GOOGLE DİKEY REKLAM
OPTİMED SAĞ REKLAM

RESTORAN VE KAFELERDE SÜRE SINIRLAMASI GÜNDEMDE

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
RESTORAN VE KAFELERDE SÜRE SINIRLAMASI GÜNDEMDE
11 Mart 2020’den itibaren ülkemizde görülen ve yaklaşık 1 yıldır hayatı olumsuz etkileyen Koronavirüs’le ilgili yeni tedbir kararlarının bugün Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında yapılacak bilim kurulu toplantısının ardından açıklanması bekleniyor. Yasakların esnetilmesi gündemdeki yerini korurken, kafe ve restoranlarda süre sınırı konularak açılması bekleniyor.

KABİNE YARIN TOPLANACAK

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi de Çarşamba günü bir araya gelecek. Kabine toplantısında corona virüs tedbirlerinin ele alınması bekleniyor.

SÜRE SINIRLAMASI

Bilim Kurulu'nun çalışmaları doğrultusunda yarın yapılacak kabine toplantısında ele alınması beklenen kısıtlamaların kaldırılması formülleri şöyle: Uzun süredir kapalı olan kafe ve restoranların mart ortasından itibaren belli kurallarla açılması planlanıyor. Ancak buralar maskelerin indiği ve bulaşın en fazla arttığı yerler olduğu için zamanlamanın iyi yapılması, kuralların da sert ve net konulması bekleniyor. Planlanan düzenlemede 30-45-50 düzenlemesi öne çıkıyor. Bu kapsamda, kafe ve restoranlara HES kodu ile giriş yapılabilecek. İç ve dış mekânların kullanımı farklı olacak. İç mekânda kapasitenin en fazla yüzde 30'u (10 masa varsa 3 tanesi hizmete açık olacak), dış mekânlarda yüzde 50'si (10 masa varsa 5 tanesi) hizmete açılacak. Bulaşın olmaması için müşterilere oturma sınırlaması getirilmesi planlanıyor. Bu sürenin de 45 dakika olabileceği belirtiliyor.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI

Marttan itibaren sokağa çıkma kısıtlamaları ile ilgili de bazı iyileştirilmelerin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Öncelikli olarak hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılması, hafta içi kısıtlamanın ise bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Salgının durumuna göre daha sonra bunun da kaldırılacağı belirtiliyor.

BÖLGESEL KURALLAR

Genel kurallar yerelde de ayrıca değerlendirilecek. İl, bölge bazında kararlar alınabilecek. İller günlük vaka sayıları, 100 bin kişiye düşen vaka sayısı, hastane doluluk oranları, yükü ne kadar kaldırabileceğine bakılacak. Bu değerlendirme sonucunda bazı kısıtlamaların devamı, hatta daha başka sınırlamalar getirilebilecek.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SUÇ MAKİNESİ YAKALANDIÖnceki Haber

SUÇ MAKİNESİ YAKALANDI

BAŞKANLIĞA KEMAL BUZKUŞ VEKALET EDİYORSonraki Haber

BAŞKANLIĞA KEMAL BUZKUŞ VEKALET EDİYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!