Tekirdağ
13 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  31.98
 • EURO
  34.67
 • ALTIN
  2225.8
 • BIST
  9111.5
 • BTC
  65855.908$

TEKİRDAĞ DEPREME HAZIR MI?

TEKİRDAĞ DEPREME HAZIR MI?
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile Tekirdağ Kent Konseyi tarafından düzenlenen ‘Tekirdağ Depreme Hazır mı’ konulu panel, Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde geniş çaplı bir katılımla gerçekleştirildi.

Panelde, olası Marmara Depremi sonrası yapılması gereken çalışmalar, depreme hazırlık konusunda şuana kadar hayata geçirilen projeler ve mevcut durum konusunda değerlendirmelerde bulunuldu. Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Berrin Başol, depreme hazırlık konusunda Tekirdağ’da yapılan çalışmaların masaya yatırılması ve bundan sonrası için neler yapılması gerektiği konusunda düzenledikleri panelin son derece faydalı olacağına inandıklarını belirtti.

“ÇALIŞMALARIMIZI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYORUZ”

Daha sonra kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ’ın depreme hazırlıksız yakalanmaması için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, “Öte yandan Tekirdağ ilimiz genelinde afet risklerini azaltmaya yönelik çalışmalarımız 2014 yılından bu yana devam ediyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın etki alanında bulunan ilimizi depreme hazır hale getirmek için pek çok çalışmaya imza attık. Zemin etüdünden kentsel dönüşüme, ölçüm istasyonlarından afet toplanma alanlarına, araç ve ekipman yatırımından vatandaşlara yönelik deprem eğitimine kadar çok geniş bir yelpazede çalışmalar yürütüyoruz. Afet bölgelerinde yaptığımız teknik incelemeler esnasında edindiğimiz deneyimi yetkinliğe dönüştürürken Tekirdağ halkının can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik projeler gerçekleştiriyoruz. Akademisyenlerimiz, meslek odalarımız ve uzmanlarımızla yaptığımız toplantı ve çalıştaylarda deprem konusunu masaya yatırdık ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bir yol haritası oluşturduk. Bilimi rehber edinerek ve teknolojinin sunduğu imkânlardan yararlanarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. En büyük dileğimiz Tekirdağ’da afetlerin yaşanmamasıdır. Ancak biz her ihtimale karşı hazırlıklı olmalıyız. Güvenli gelecek birlikte gelecek. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz programın faydalı ve hayırlı olmasını diliyor, değerli konuşmacılarımıza ve organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

DEPREME HAZIRLIK KONUSUNDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRDİ

Panelde, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener tarafından, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Afet Yönetim Sisteminin içeriği, risk haritaları, il afet ve acil durum planları, acil durum hizmet grupları, uydu telefonu ve telsiz vb. iletişim sistemleri, afet toplanma alanları, geçici barınma alanları, deprem simülasyon tırı, afet konteynerleri, afet gönüllüleri projesi, mobil aşevi ve mobil ekmek fırını projesi, il genelinde tüm ilçelerde gerçekleştirilen zemin etüt çalışmaları, kentsel dönüşüm ve kentsel iyileştirme çalışmaları konusunda ayrıntılı bilgiler verildi. Panelde ayrıca Namık Kemal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Handan Dökmeci, Mimarlar Odası Temsilcisi Cem Tanrıöver, İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Berkcan Akın ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Dairesi Temsilcisi Caner Melih Yılmaz da birer konuşma yaparak Tekirdağ’ın depreme hazır olması adına yapılması gerekenler konusundaki görüşlerini dile getirdiler ve panelin hayırlı olması temennisinde bulundular.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!