Reklamı Geç
YAZICIOĞLU İNŞAAT
ÇERKEZOĞLU KAFE
GOOGLE DİKEY REKLAM
OPTİMED SAĞ REKLAM
TUANA GELİNLİK

TÜRK METAL SENDİKASI İŞTEN ÇIKARTILAN İŞÇİLERİNE DESTEK VERDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TÜRK METAL SENDİKASI İŞTEN ÇIKARTILAN İŞÇİLERİNE DESTEK VERDİ
Veliköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Türk metal Sendikasının örgütlü olduğu KLEİDCO fabrikasında 5 Sendika işçisini işçi işten çıkartan fabrika yönetimi Türk Metal Sendikası’na üye işçiler fabrika önünde protesto gerçekleştirdi.
DENGE AKADEMİ REKLAM

KLEİDCO fabrikasında çalışan ve bir süre önce işten çıkarılan Türk Metal Sendikası’na üye 5 işçi fabrika önünde protesto yaptı. Türk Metal Sendikası Çerkezköy ve Kapaklı Şube Başkanları ve yönetimleri de işçiler destek verdi. Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, Türk Metal Sendikası Kapaklı Şube Başkanı Günay Özden, sendika yönetimi ve sendikalı işçiler sloganlarla fabrika yönetimine hak arayışlarını dile getirdi.

“ SENDİKALI OLMAK ANAYASAL HAKTIR”

  Türk-İş Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak,  yaptığı konuşmada, “Hepimiz biliyoruz Türk Metal’in temel ilkesini üretmek, kazanmak ve kazandırmak. İşyerimizi evimiz, işimizi namusumuz diyerek canımızı dişimize takarak çalışırız. KLEİDCO Yapı Sistemleri Sanayi’nde çalışan emekçi kardeşlerimiz anayasal haklarını kullandılar. Örgütlenme mücadelesini başlattılar. Türk Metal çatısı altında toplandılar. Sizleri tebrik ediyorum. Anayasal hakkınızı kullandınız ve yetkimiz geldi. Bunu duyan art niyetli işveren hemen bugün 5 arkadaşımızın işine son verdi. Arkadaşlar, örgütlenmek anayasal haktır. Biz buradan iyi niyetimizi gösteriyoruz. Tekrar yöneticilerine elimizi uzatıyoruz. Eğer kendileri de samimiyse gelsinler bir şekilde oturalım, konuşalım ve burada eylemlerimize son verelim. Tabii eğer samimi değilseniz size burayı dar ederiz. Çıkan arkadaşlarımız hiç merak etmesin. Onların yanında Türk-İş Konfederasyonumuz var. 1 milyon 200 bin üyesiyle Türk-İş Konfederasyonumuz var. Onların arkasında Türk işçi harekâtının lideri Pevrul Kavlak var. Buradan tekrar seslenmek istiyoruz; biz üretmek, kazanmak, kazandırmak istiyoruz. Üretimi arttırmak istiyoruz. Kaliteli, verimli çalışmak istiyoruz ama Türk Metal olursa. Türk Metal olmazsa size burayı dar ederiz” dedi.

“ İŞÇİNİN SESİNE KULAK VERİN SENDİKAL ÖZGÜRLİKLERİ KISITLAMAYIN”

Murat Koçak’ın ardından Türk Metal Sendikası Kapaklı Şube Başkanı Günay Özden konuştu. İşçilerin örgütlenmesinin bir hak olduğunu belirten Özden, ”Veliköy Organize Sanayii’nde metal sektöründe faaliyet gösteren KLEİDCO çalışanları anayasal haklarını kullanarak sendikamız Türk Metal’e üye olmuşlardır. Örgütlenme özgürlüğü anayasa ve yasalar tarafından güvence altındadır. Bunu engellemek suçtur. Türk Metal Sendikası olarak amacımız işyerine güvenli ve sağlıklı iş ortamı sağlamak, çalışanların sosyal haklarını geliştirmek ve iyileştirmektir. Örgütsüz bir toplum her zaman ezilmeye, sömürülmeye ve yenilmeye mahkûmdur. En büyük güç sendikal birlik ve beraberlikten geçmektedir. Buradan KLEİDCO yöneticilerine sesleniyoruz. İşçiyi görmezden gelmeyin, işçiyi küçümsemeyin, işçiyi yok saymayın, işçinin sesine kulak verin ve sendikal özgürlüklerini kısıtlamayın.” dedi.

“AVUKATLARIMIZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU”

Günay Özden,  şöyle devam etti, “Biz geçtiğimiz hafta KLEİDCO işyerinde örgütlenme sürecini başlattık ve çoğunluğu sağladık. 8 Ekim 2021 Cuma günü çoğunluğu sağladığımızı gösteren yetki belgemiz geldi. Türk Metal Sendikasına üye olan emekçi kardeşlerimizi öğrenen bundan haberdar ve rahatsız olan işveren, öncelikle İşçi arkadaşlarımızdan 5 üyemizin işine bugün itibari ile son verdi. Bu arkadaşlarımız sırf anayasal haklarını kullandıkları için işine son verildi. İşveren bu hukuksuzluklarının önüne hiç kimsenin geçemeyeceğini düşünse de yanılıyor. Biz Türk Metal Sendikası olarak bugün itibariyle öncelikle ekmeğinden edilen 5 arkadaşımızın uğradığı bu hukuksuzluktan başlayarak, işverenin hukuk tanımaz kanun tanımaz, tüm gayri yasal ve gayri ahlaki davranışlarının hukuksal çerçevede takipçisi ve şikâyetçisi olacağız! Avukatlarımız şu an suç duyurusunda bulundular ve haksızlığa uğrayan 5 arkadaşımız adına, işe iade davasını açmış bulunuyorlar. Biz Türk Metal Sendikası olarak kavgadan yana değil, barıştan ve emekten yanayız. Üretmek, kazanmak, kazandırmak istediğimizi her sözümüzde söyler ve sadece bunu sözde bırakmayı ”diye konuştu.

“KANUNLARI ÇİĞNEMEKTEN VAZGEÇİN YAPTIĞINIZ YALNIŞTAN DÖNÜN”

Buradan KLEİDCO işverenine sesleniyorum; gelin bu kanunsuz tavırlarınızdan vazgeçin. İnsanların haklarını yemekten Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarını çiğnemekten vazgeçin. Yaptığınız bu yanlıştan bir an önce geri dönün. İnsanların ekmeği ile oynamaktan vazgeçin. Sözlerime son verirken buradan KLEİDCO emekçilerimiz başta olmak üzere, basın mensuplarımıza ve bizleri burada yalnız bırakmayan herkese bizlere verdikleri destekten dolayı tek tek teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” Dedi. Konuşmaların ardında TMS Çerkezköy Şube başkanı Murat Koçak ve Kapaklı Şube Başkanı Günay Özden ve işçiler slogan atarak işten çıkarılan 5 arkadaşlarının yeniden işe döndürülmesini talep etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TMS’NİN ÖNERDİĞİ 12 İDARİ MADDE KABUL EDİLDİÖnceki Haber

TMS’NİN ÖNERDİĞİ 12 İDARİ MADDE KABUL ED...

ATATÜRK VİYADÜĞÜ YAYA YOLU GENİLŞETME ÇALIŞMASI PAZAR GÜNÜ BAŞLIYORSonraki Haber

ATATÜRK VİYADÜĞÜ YAYA YOLU GENİLŞETME ÇA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!