MÜHENDİS
SAĞ REKLAM

YARGITAY'DAN MİLYONLARI İLGİLENDİREN EMSAL KARAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YARGITAY'DAN MİLYONLARI İLGİLENDİREN EMSAL KARAR
​​​​​​​Yargıtay, kablosuz ağlarının şifresiz paylaşımlarıyla ilgili emsal bir karara imza attı. Aynı IP'den gelen mesajlardan Wifi şifresini kullanan kadar hat sahibi de sorumlu olacak.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, sosyal medyada hakaret ve Wifi paylaşımı konusunda yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak emsal karara imza attı. Sosyal medya hesabına küfürlü mesajlar gönderildiğini gören 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. 

Davacı, suça konu mesajların gönderildiği bilgisayarların IP numaralarının davalılara ait olduğunu dile getirdi. Bu hakaret ve küfürler nedeniyle yapılan yargılamada davalıların cezalandırılmasına karar verildiğini, kararın kesinleştiğini, bu haksız eylem neticesinde kişilik hakkının zedelendiğini belirterek, manevi tazminat talep etti. 

Bilgisayarın internete bağlandığı hattın sahibi olan davalılar ise davanın reddini istedi. Davalıların davacıyı hiç tanımıyor olmaları, sosyal, fiziki olarak aralarında manevi tazminata konu eylemi işlemelerini gerektirir bir ilişkinin olmaması, davalıların kişiliği, yapmış oldukları meslek her iki davalının da birbirini tanımamaları birlikte değerlendirildiğinde; manevi tazminata konu fiilin davalılar tarafından işlendiği hususunda yeterli kanıya ulaşılmadığına hükmetti.

Ceza Mahkemesi'nce davalı hakkında verilen HAGB kararının hukuk hakimini bağlamayacağına, diğer davalı hakkında ise verilen kesin hükmün Yargıtay denetiminden geçmeksizin kesinleştiği, bu davalı yönünden verilen hükmün de hukuk hakimini bağlamayacağı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Davacı kararı temyize götürdü. 

Temyiz duruşmasına bakan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, emsal bir karar verdi. Davacının Facebook sayfasına sinkaflı sözler içeren mesajlar gönderildiği hatırlatıldı. Suça konu mesajların gönderildiği bilgisayarların IP numaralarının davalılara ait olduğu, davacının e-posta ve Facebook adreslerine mail ve mesaj atıldığı saatlerde, mailin ve mesajın bırakıldığı mail adresine davalıların internete çıkış yaptıkları IP adresi üzerinden bağlantı yapıldığı anlaşıldığı vurgulandı.

Dava konusu mesajların gönderilmesinden hat sahibi davalıların sorumlu olduğunun belirtildiği karar metninde şu ifadeler yer aldı: "Bu nedenle; gönderilen mesajlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, her iki davalının da yazılan mesajlardan sorumlu olduğu kabul edilmeli ve uygun bir miktar manevi tazminata hüküm edilmelidir. Bu yön gözetilmeden yanılgılı gerekçe ile davanın tümden reddine karar verilmesi doğru görülmemiş, kararın bozulması gerekmiştir. Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenlerle bozulmasına oy birliğiyle karar verildi." 


 

MÜHENDİS
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PATRON ÇALIŞANIN TAM 200 KATI MAAŞ ALDIÖnceki Haber

PATRON ÇALIŞANIN TAM 200 KATI MAAŞ ALDI

ATASEVER’DEN BİNA YÖNETİCİLİĞİ HAKKINDA BİLGİLERSonraki Haber

ATASEVER’DEN BİNA YÖNETİCİLİĞİ HAKKINDA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!