“YAZ AYLARINDA ARAÇ LASTİKLERİNİZİN BASINCINI KOLTROL EDİN”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“YAZ AYLARINDA ARAÇ LASTİKLERİNİZİN BASINCINI KOLTROL EDİN”
Çerkezköy Zümbül Oto Lastik işyeri Müşteri Temsilcisi Genel Müdür Yardımcısı Burak Zümbül araç sahiplerini yaz ayları araçlarının lastik hava basınçlarını sık sık kontrol etmeleri önerisinde bulundu.

Burak Zümbül, “Araç sahipleri özellikle kullandıkları araçlarda lastiklerin öneminin göz ardı kesinlikle etmemeli, araçlarda lastik sürüş güvenliği açısından hayati önem taşımaktadır. Bazı sürücüler nedense lastiklere gereken titizliği göstermediklerini görüyoruz. Özellikle şunu da belirtmekte fayda görüyorum, lastiğin ömrünü uzatmak için uygun servis koşullarında kullanılması ve kullanım kurallarına uyulması gerekmektedir. Araçların rot-balans ayarı aracına göre her 10 bin ila 15 bin kilometrede bir, lastiklerin rotasyonu yaptırılmalıdır. Radyal lastiklerde dönüş yönünü değiştirmeden, öndeki lastikler arkaya, arkadakiler de öne takılmalıdır. Uzun yola çıkarken ve araç yüklüyken hava basıncı mutlaka 2 PSI artırılmalıdır” dedi.

"UZUN YOLARDA PATLAK LASTİK KULLANMAYIN”

Zümbül, “Lastikler mümkünse her kullanımdan önce iyice kontrol edilmelidir. Lastiği parlatmak için petrol ürünleri içeren deterjan veya cilalar kesinlikle ve kesinlikle kullanılmamalıdır. Yoldaki çukurlara ve tümseklere de çok dikkat edilmeli, kaldırıma kesinlikle park edilmemelidir. Özellikle kamyon ya da kamyonetlerde sıcak havada ve ağır yükle yüksek sürat yapılmamalıdır. Havanın sıcak olması ağır yük ve yüksek süratten dolayı fazla ısınan lastiğin soğuması çok zorlaşır”

“ARAÇLARDA LASTİK VE JANT EBADI BİRBİRİNE UYGUN OLMALIDIR”

Burak Zümbül, “Özellikle lastik ve jant ebadının birbirine uygun olmasına çok dikkat edilmelidir. Kullanılan lastiklerin ömürlerine göre kullanımı yapılmalı ve ömrü geçen yani aşınmış olan lastikler ise kesinlikle araca takılıp kullanılmamalı. Nedeni ise her an kazaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle can ve mal güvenliği açısında eski lastikler kesinlikle kullanılmamalıdır” diyerek sürücüleri uyardı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HAMŞİOĞLU; “İSİMLERİN ÜSTÜNÜ KAPATIN, GELECEĞİNİZE OY VERİN”Önceki Haber

HAMŞİOĞLU; “İSİMLERİN ÜSTÜNÜ KAPATIN, GE...

OTOBÜSLER YENİLENİYORSonraki Haber

OTOBÜSLER YENİLENİYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!