SAĞ REKLAM

“BİZ HUKUK DEVLETİ İÇİN, ADALET İÇİN YÜRÜYORUZ”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“BİZ HUKUK DEVLETİ İÇİN, ADALET İÇİN YÜRÜYORUZ”
Tekirdağ Barosu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Egemen Gürcün; “Siyasi İktidarın temsilcisi olmamak için, bağımsız Savunmayı serbestçe temsil etmek için yürüyoruz. Üstünlerin hukuku olmasın, hukukun üstünlüğü olsun diye yürüyoruz. Hukuku, devletin elinde rastgele savurduğu kılıç olsun diye değil, bağımsız ve tarafsız yargıyı tesis etmesi için, hukuk devleti için yürüyoruz” dedi.

Tekirdağ Baro Başkan Yardımcısı Av. Egemen Gürcün, Tekirdağ Baro Başkanı Sedat Tekneci’nin de aralarında bulunduğu 60 baro başkanının Ankara’ya alınmamasına tepki gösterdi. Gürcün, yaptığı açıklamasında, Ankara’ya neden yürüdüklerini anlattı.

“BİZ AVUKATLAR NEDEN YÜRÜYORUZ?”

Gürcün açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Tekirdağ Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci’nin de aralarında bulunduğu 60 baro başkanının Ankara’ya yürüyüşünün durdurulması ve Ankara’ya girişlerine engel olunması demokratik bir hukuk devleti olduğunu Anayasa ile teminat altına almış Türkiye Cumhuriyeti devletinde asla kabul edilemeyecek keyfi bir uygulamadır. Bu engellemeler ve baskılar Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl hızla hukuk devleti olmaktan çıktığının çok açık bir göstergesidir. Yaşananlar ülkemiz adına çok endişe vericidir. Kaygıyla takip ediyoruz. Biz avukatlar neden yürüyoruz? Siyasi İktidarın temsilcisi olmamak için, bağımsız savunmayı serbestçe temsil etmek için yürüyoruz. Üstünlerin hukuku olmasın, hukukun üstünlüğü olsun diye yürüyoruz. Hukuku,  devletin elinde rastgele savurduğu kılıç olsun diye değil, bağımsız ve tarafsız yargıyı tesis etmesi için,  hukuk devleti için yürüyoruz. Doğruluk için, adalet için yürüyoruz. Çoklu baro her siyasi iradeye göre baro kurulmasına, her baroya göre ayrı adalet tesis edilmesine sebep olur. Oysa adalet, doğruluk tektir, bölünemez… Yine unutmamak gerekir ki seçimlerimiz gelip geçici olduğu gibi siyasi iktidarlar da gelip geçicidir. İşte tam da bu sebeple savunma, barolar ve avukatlar bağımsız, serbest olmalıdırlar. Demokrasi en basit tanımıyla çoğunluğun sesidir. Bırakın çoğunluğu 80 baronun 80 başkanı da çoklu baroya karşıdır. Öyleyse neden hala çoklu baro konusunda ısrar edilmektedir? Bu ısrarı anlamak mümkün değildir. 50 yıldan uzun bir süredir yürürlükte olan Avukatlık Kanunu ile baro başkanı ve yönetim kurulu en demokratik şekilde yönetime gelmektedir. Nispi temsil sistemi baroları etkin olmaktan çıkaracak, insan hak ve özgürlüklerinin savunulmasında baroları işlevsiz hale getirecektir. Bu sebeple nispi temsil sistemine karşıyız. Avukatlık Kanunun 76.maddesi ile biz avukatlara yüklenen hukukun üstünlüğünü sağlama görevini layıkıyla yerine getirmek için haklı ve hukuki mücadelemizi sonuna kadar vereceğimizi, Baro Başkanımızın da içinde bulunduğu 60 baro başkanının başlattığı oturma eylemine Tekirdağ Barosu avukatları olarak destek verdiğimizi ve gerekirse yanlarına katılabileceğimizi saygıyla bildiririz” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇERKEZKÖY’DE GÖSTERİ VE EYLEMLER BİR AY BOYUNCA YASAKLANDIÖnceki Haber

ÇERKEZKÖY’DE GÖSTERİ VE EYLEMLER BİR AY...

SÖZDİNLER: “HİJYEN, SAĞLIK VE İŞ GÜVENLİĞİNDEN TAVİZ VERMEDİK”Sonraki Haber

SÖZDİNLER: “HİJYEN, SAĞLIK VE İŞ GÜVENLİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!