DARUL ERKAN YURDU

AKAY, HIZLI TREN PROJESİ’NE DİKKAT ÇEKTİ

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, ilçe muhtarlarıyla bir araya geldi. Programda bir konuşma gerçekleştiren Başkan Akay, Çerkezköy için büyük önem arz eden hızlı tren projesinin eksiklerinden bahsetti. İlçenin içinden geçecek olan inşaat aşamasında yaşanabilecek sıkıntıları dile getiren Başkan Akay, yetkililere seslendi. Başkan Akay; “Çerkezköy’ün bir duvarla bölmek yerine, yerin altından bir yol yapalım” dedi.

AKAY, HIZLI TREN PROJESİ’NE DİKKAT ÇEKTİ
  • 24 Eylül 2019, Salı 17:53

Mahalle muhtarlarından bölgelerindeki eksik ve aksaklıklar hakkında bilgi alan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve Belediye Başkan Yardımcısı Esengül Güven, mahalle muhtarlarının dile getirdiği konuların takipçisi olacaklarını belirterek, kısa zamanda çözümü için gerekenlerin yapılacağını ifade etti.
TEREDDÜTLERİNİ AKTARDI
Sonrasında Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi hakkında konuşan Başkan Akay: “Çerkezköy için hayati önem taşıyor. Çerkezköy’e ve bölgeye katma değer katacak bir proje. Şüphesiz projenin büyüklüğü, Edirne ve İstanbul bölgesinde sadece ve sadece Çerkezköy’ün içerisinden geçmesi sebebiyle dahi hem Çerkezköy’e hem de bölgeye çok ciddi katkılar sunacak. Ancak kamuoyu olarak bazı şeyleri biliyor olmamız lazım. Yapılacak Hızlı Tren Projesi tabi ki katkı sağlayacak ancak Çerkezköy’ün trafik sorununu kökten değiştirecek ve bizim bunları konuşmamıza dahi fırsat olmayacak. Elimizde resmi bir veri yok. Aynı zamanda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin eline gelen bir veri yok. Ancak sıkıntıların dile gelmesi için elde veri olması lazım. Şimdi niye veri yok, sorun ne? Ya da konuşmamız gereken ne? Çözüm üretmemiz gerekiyor. Bu konu hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi gereken iki mesele var. Şimdi Çerkezköy, Ambar Dere bölgesinden giriş yapan ve Çerkezköy’ün içinden geçerek Kapaklı’nın dışından devam eden Çerkezköy ilçesini ikiye bölecek hızlı tren projesi. Aynı zamanda Kapaklı ve Saray’ı da yakından ilgilendiren mesele çünkü oradan gelen araçları da Çorlu bölgesine aktaracak üstten çözümleri, alttan çözümleri şu ana kadar almış olduğumuz verilerle sıkıntılarımızın olduğunu bir kere daha kamuoyu ile paylaşmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.
“SIKINTILARI BUGÜNDEN KONUŞMAK GEREKİYOR”
Hızlı Tren Projesi’nde hemzemin geçit olayının olmadığına dikkat çeken Başkan Akay; “Birinci sıkıntımız Hikmet Uğraş Caddesi ile Hükümet Caddesi’ni birleştiren hatta. Hızlı trende hemzemin geçit olayı yok. Şu anda Çerkezköy içerisinde bir hemzemin, İstasyon Mahallesi’nde bir hemzemin de atılım kavşağının ordan geçiyor. Ancak hızlı trenle bu durum ortadan kalktığı için ya alttan ya da üstten geçecek. Bunun çözümlerini bugünden konuşup eğer sıkıntıları varsa bunu kamuoyu nezdinde paylaşarak ilerliyor olmamız lazım. Ancak bugüne kadar elimize gelen Çerkezköy sınırlarına dair bir plan yok. Mevcut imar planının dışında hızlı trenin geçmesi ile ilgili projeler var. Ancak kamulaştırmanın başladığı, Çerkezköy dışında kamulaştırmanın olduğu yerler var. Çerkezköy’ün hızlı bir geçişle Çerkezköy’ü dört metre duvarla örülerek hızlı trenin geçtiği ve sonradan çözümlerin olacağı endişesindeyiz.  Şunu izah etmek istiyoruz. Bir hükümet Caddesi ile Hikmet Uğraş Caddesi’nin birleştiği noktada demiryollarının ve projeyi yapan firmanın üstten geçme gibi bir niyeti var. Ciddi kamulaştırma maliyetlerinin belediyeler tarafından karşılanması gibi gözüken bir geçiş planı var. Üstten geçirme kabiliyeti olmadığını bugün paylaşıyorum. Esas sorunumuz Kapaklı ve Saray bölgesini Çorlu tarafına aktaracak geçiş yolu olan Çerkezköy BSH kavşağının yerine dört metrelik bir duvar örülmesi. Şuan ki imar planı uymuyor.” ifadelerini kullandı
Sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan akay: Sizin bir öneriniz oldu mu? Soruna; “İnşaat bir şekil yapılacaksa bunlar çözülür. Yol bulunur konuşulur ya da kendileri bulur. Ama en eksik anlattığımı tamamlamış oldum. Bizim önerimizde bu dosyada yazıyor saten. Çerkezköy’ün BSH kavşağına yaklaşırken dört metre duvarla Çerkezköy’ü bıçak gibi ikiye bölmek yerine, tünel açarak biz üst yolu kullanabilir duruma gelmek istiyoruz. Yani Çerkezköy’ü bir duvarla bölmek yerine yerin altından bir yol yapalım. Çerkezköy’ü bölmeyin toprak altından geçin diyoruz. Geçiştirilmeyi hissettiğim için bu durumu sizinle paylaşıyorum. Yeni kambur köprüler kazandırmak yerine balçık ve dalçıkla geçebilmenin yolları var. Teknoloji buna müsaade ediyor. Bu çözümleri tren yolu projesine yönelik Çerkezköy’ü ayrı tutulması lazım. Bir tek şehrin içinden geçen ilçe burası. O yüzden bu tarla yolunun üsten geçen bir köprü olarak düşünmemek lazım. Böylesine yoğun bir nüfusun içerinden geçiriyorsunuz. Çözüm önerilerimize kulak verilsin dikkate alınsın eğer bizim öngördüğümüz sıkıntılar bugünden konuşulmazsa Çerkezköy’ü yarın yeni biçimsiz köprülerle, biçimsiz geçişler olacak. Bugün bile trafik sorununa yeni çözümler getirmeyi eksikliğini yaşarken, bunları bir kat daha katlatmak Çerkezköy’e haksızlık olacaktır. O yüzden çözüm önerileri bugünden konuşulmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.


“BİZ GELECEĞİZ, BÜTÜN SIKINTILARI ÇÖZECEĞİZ’ DENİLDİ”
TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop’la konuyu paylaştınız mı sorusuna Başkan Akay; “Biz bunları paylaştık. Biz geleceğiz bütün sıkıntıları çözeceğiz denildi. Bugün artık bir yola çıktık bu saatten sonra değişmez şifai ifadeyle bir değişim var. Benimde tereddüdüm tam da bu. Yani bunlar gelse Çerkezköy’e baksa gözle görerek bakarak bu tren nerden geçecek. Ben buraya dört metre duvar koyarsam acaba neler olabilir bir gözle bakılarak buna karar verilebilse kabul. Ancak o da yok. Kâğıt üzerinden bakmakla gelip bakmak arasında ciddi farklar var. Gelip bakılsa biz buradan dört metre yukardan geçireceğiz de, buradan ciddi bir şehre giriş çıkış var. Namık Kemal Bulvarı BSH kavşağın hemen kıyısı orada 7-8 bin kişi çalıyor. Güveniş Caddesi, Hayribatur Caddesi, 5 yol kavşağı burası. Çerkezköy’ün en önemli sanayi kuruluşlarının olduğu yerde biz buradan 4 metre yukarda bir tren yolu geçeceğiz. Bunun sonrasında ne yapacağız. Bugünden bu konu hakkında konuşularak düşünülecek imkân var. Bu konu çözülmese Çerkezköy’e çeşitli sıkıntılar doğuracak. Ben bu konuyu bütün milletvekillerimizle sayın Şentop, olmak üzere paylaşacağım. İnşallah çözümlere kavuşur diye ümit ediyorum” diye konuştu.

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık