DARUL ERKAN YURDU

ÇERKEZKÖY KAYMAKAMLIĞI'NDAN ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ’NE İÇKİLİ MEKÂN YAZISI

Geçtiğimiz Perşembe günü Çerkezköy Belediye Meclisi’nde Çerkezköy’deki içkili mekânların sınırlarıyla ilgili Çerkezköy Kaymakamlık Makamı İlçe Emniyet Müdürlüğü, 2018/201 sayılı Meclis Kararı hakkındaki yazılarının müzakeresi görüşüldü. Görüşmede, Çerkezköy Kaymakamlığı ve Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün içkili mekânlarla ilgili tespit tutanağı paylaşıldı. Tutanak incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

ÇERKEZKÖY KAYMAKAMLIĞI'NDAN ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ’NE İÇKİLİ MEKÂN YAZISI
  • 05 Ocak 2019, Cumartesi 9:32

İçkili mekanlarla ilgili meclis kararı hakkında Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban’ın imzasıyla, “İlgili yazı gereğince Çerkezköy Belediye Başkanlığında alınan ‘İlçe sınırları dahilindeki içkili mekan alanlarının yeniden gözden geçirilmesi’ ile ilgili yazı ve eki incelenmiş, konuyla ilgili yapılan araştırma neticesinde düzenlenen tutanak yazımız ekinde sunulmuştur.” denildi.

Bir komiser yardımcısı ve bir polis memurunun imzasıyla ekte sunulan tutanak ise, “Kaymakamlık Makamının 13 Kasım 2018 tarih ve 52356537-167.01 sayılı yazıları Çerkezköy Belediye Başkanlığının ilçe sınırları dahilindeki içkili mekan alanlarının yeniden gözden geçirilmesi konulu Belediye Meclis Kararının ilişikte gönderildiği, incelenerek değerlendirilmesi ile sonucundan bilgi verilmesi istenmiştir.” şeklinde başlıyor.  

OKULLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Belediye Meclis üyeleriyle paylaşılan tutanakta, alkollü mekanlar bölgesi içinde eğitim öğretim faaliyetlerinin devam ettiği okullara dikkat çekilerek; “Karar incelendiğinde GOP Mahallesi içerisinde bulunan Özer Sokağın tamamı ile Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Öztrak Caddesi üzerinde mevcutta var olan içkili yer bölgesinin Narin Kavşağından Belediye istikametine doğru İnan Sokağa kadar uzatılmasına karar verildiği bildirilmiştir. Konuyla ilgili yaptığımız araştırmada hali hazırda mevcut içkili umuma açık yerler ve son alınan Belediye meclis kararına genişletilen içkili yer bölgesi göz önüne alındığında, Atatürk Caddesi ile İnan Sokak kesişimi noktasına yaklaşık 100 metre mesafede Makasçı Sokak üzerinde Şehit Ömer Halis Demir İmam Hatip Ortaokulu bulunduğu anlaşılmıştır. Yine aynı binada Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi ek hizmet binasında eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdürüldüğü anlaşılmıştır. Ayrıca Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Optimed isimli özel hastanenin ve karşısında bulunan Özel AFM isimli okulun, alınan e ncümen kararına göre içkili alan bölgesi içerisinde olduğu anlaşılmıştır. Namık Kemal Bulvarı üzerinde bulunan İrmet isimli özel hastane, cadde üzerindeki umuma açık alkollü işletmelerle yakın mesafede bulunmaktadır. Namık Kemal Bulvarı üzerinde bulunan içkili yer bölgesi arkasında yaklaşık 150 metre mesafede Kapan Sokakta, Şehit Dinçer Ersoy ilköğretim okulu bulunmaktadır.” denildi.

ASAYİŞ OLAYLARI PAYLAŞILDI

Söz konusu tutanakta alkollü işletmelerden kaynaklanan asayiş olayları ise şu şekilde sıralandı: “Mevcut umuma açık alkollü işletmelerden kaynaklanan; 2018 yılında ilk 11 ayda toplamda; 1 kasten öldürme, 20 kasten yaralama, 2 gasp (yağma), 9 tehdit, 9 hakaret, 5 ateşli silahlar kanununa muhalefet, 1 genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, 1 suç delillerini yok etmek, 2 mala zarar verme, 1 görevi kötüye kullanma suçları meydana gelmiştir. Yine bahse konu alkollü umuma açık işletmelerden 2017 yılında kasten yaralama, görevli memura mukavemet, tehdit, hakaret, yağma olmak üzere toplamda 26 asayiş olayı meydana gelmiştir. Ayrıca mevcut alkollü umuma açık işletmelerle ilgili olarak 2017 yılından 4 BİMER şikayeti, 2018 yılından günümüze kadar 5 BİMER şikayeti gerçekleştiği anlaşılmıştır. Bu şikayetler genel olarak gürültü ve rahatsızlık verme (kavga) konularıyla ilgilidir. Vatandaşlarımızdan 155 polis ihbar hattımıza ise umuma açık alkollü işletmelerle ilgili çok sayıda ihbar gelmektedir.

“VATANDAŞLARIMIZIN YOĞUN ŞEKİLDE ETKİLENMELERİNE NEDEN OLMAKTADIR”

Devam eden tutanakta asayiş olaylarına neden olan mekanlarla ilgili şu ifadelere yer verildi: “İlçemiz sorumluluk bölgemiz dâhilinde, silahlı olayların ve yaralama olaylarının yoğun şekilde içkili mekan önü ve çevrelerinde meydana geldiği, yukarıda bahsedilen asayiş olaylarından 2018 yılı içerisinde Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Öztrak Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Meriç Müzikhol isimli iş yerinde 2 ayrı tarihte silahlı olay olduğu, bu olaylarda 1 şahsın silah ile yaralandığı, Özrak Caddesi üzeri Benzin Kafe isimli iş yerinde kurşunlama olayının meydana geldiği, yine Öztrak Caddesi üzerinde bulunan Şamata 59 Bar isimli iş yerinde kurşunlama olayının meydana geldiği, İlçemiz Namık Kemal Bulvarı üzerinde bulunan Sarmaşık Bar isimli iş yeri önünde yaşanan kasten öldürme olayında ise 1 kişinin öldüğü ve 1 kişinin yaralandığı silahlı olayların meydana geldiği anlaşılmaktadır. İçkili yer bölgesinin şehir merkezine yakın halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde bulunması meydana gelecek olan asayiş olaylarından vatandaşlarımızın yoğun şekilde etkilenmelerine neden olmaktadır. Ayrıca içkili yer bölgesinin ilçemizin merkezi istikametinde genişletilmesi meydana gelecek asayiş olaylarının sayısında artış, bu olaylardan etkilenen vatandaşlarımızın sayısında da artışa neden olacağı gibi huzur ortamının olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır.”

“İÇKİLİ YER BÖLGESİNİN GENİŞLETİLMESİNİN GENEL ASAYİŞ YÖNÜNDEN SAKINCALI OLDUĞU TARAFIMIZCA DEĞERLENDİRİLMİŞTİR”

Tutanak, şu ifadelerle noktalandı: “İlçemiz geneli hazırda faaliyet gösteren umuma açık alkollü işletmelerden kaynaklanan asayiş olayları, bu işletmelerin faaliyet gösterdikleri yerler ve genişletilen içkili yer bölgelerinde açılabilecek yeni alkollü işletmeler değerlendirildiğinde ayrıca gelen ihbar ve şikayetler göz önüne alındığında içkili yer bölgesinin genişletilmesinin genel asayiş yönünden sakıncalı olduğu tarafımızca değerlendirilmiştir.”

“VATANDAŞLARIMIZIN HUZURU İÇİN İÇKİLİ MEKANLARIN OLMAMASI YÖNÜNDE KARARIMIZI BİLDİRMİŞTİK”

Söz konusu tutanak ile ilgili AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ayhan Çitil, “Daha önce meclisimize gelen bu konuyla alakalı başkanımızın da fikrini aldık. Başkanımız da tabii ki bu konunun incelenmesi konusunda zaman istedi. Şimdi gelen tutanaklarla birlikte bizim de vermiş olduğumuz beyanlar, fikirler örtüşüyor. Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğümüzün bu konuda hassasiyetini bildiriyor zaten. En son konular da, Çerkezköyümüzün huzuru için vatandaşlarımızın huzuru için içkili mekanların biz olmaması yönünde kararımızı bildirmiştik. Emniyet Müdürlüğü de zaten buna ışık tutmuş, bu yazıyı tekrar meclisimize gönderdi, şimdi alacağımız karar tabii ki aynı kararımızı devam ettirmek istiyoruz. Sizin de kararlarınızın bu yönde olmasını rica ediyoruz.” dedi.

“ÇOK AFAKİ CÜMLELER VAR”

Belediye Meclisi Başkan Vekili Uğur Erem ise AK Partili Çitil’e şu şekilde cevap verdi: “Tutanağı biz de inceledik. Tutanakta çok afaki cümleler var. Şimdi ben burada bunu tartışmak istemiyorum. Meclis komisyonundaki arkadaşlar konuşacaklardır.”

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık