DARUL ERKAN YURDU
site sağ happy hours

ALKAYA: “ATANMIŞ, SEÇİLMİŞ MANTIĞI 30 KİŞİLİK, 40 KİŞİLİK KONGRELERLE YÜRÜTÜLMEZ”

​​​​​​​İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, Çerkezköy İlçe Taşkilatı’nda düzenlenen rozet takma törenine katıldı. Düzenlenen programda konuşan Alkaya, millet ittifakı ve kongre süreciyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ALKAYA: “ATANMIŞ, SEÇİLMİŞ MANTIĞI 30 KİŞİLİK, 40 KİŞİLİK KONGRELERLE YÜRÜTÜLMEZ”
  • 24 Ekim 2019, Perşembe 10:30

İYİ Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı’nda partiye yeni üye olan 10 kişi için rozet takma töreni düzenlendi. Partide yeni divan kurulu da basına tanıtılırken, sonrasında İl Başkanı Alkaya basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“KAN KAYBEDEN BİR İKTİDAR PARTİSİ VAR”

Ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini ifade eden İl Başkanı Alkaya; “Ülkemizin içerisinde bulunduğu zor süreçten nasıl çıkılabilir, ülkemizi fabrika ayarlarına nasıl geri döndürebiliriz noktasında vatandaşımıza kendimizi anlatmaya çalışıyoruz. Bu noktada genel başkanımız, genel başkan yardımcılarımız sahada ve bugünlere nasıl geldiğimizi anlatmaktadır. Vatandaşlarımız da bizi ilgiyle karşılıyor. Türk milletinin gözü önünde yapılan bir süreçten geçerek bu partiyi kurduk. İlerleyen zamanlarda bu günler siyasette, demokrasi tarihi olarak nasıl yazılacağını göreceğiz. Çok zor bir süreçten geçildi. Partimizin kuruluşu ile birlikte bir seçim yapıldı. Daha yeni kurulan ve teşkilatlanma çalışmalarını henüz tamamlayamayan bir partiyle seçime girdik. Çok şükür vatandaşlarımızın teveccühüyle biz tarih sayfalarına gömülmedik. O günden bugüne katlanarak büyüyoruz. Kan kaybeden bir iktidar var. Bunlarla birlikte yol yürüyen, alternatifi yok diyen vatandaşlarımızın alternatifi olduk.  Kaybolmuş kibar siyaset dilini yeniden canlandırmaya çalıştığımız bu günlerde vatandaşlarımızın teveccühüyle karşılandık. Her geçen gün üye katılımlarımız var. Geçtiğimiz gün teşkilat başkanımız geldiğinde 250 yeni üyemize rozet takıldı. Geleceğe dair umudu olan insanların bizlerle yürüdüğüne şahit oluyoruz. Cenab-ı Allah inşallah bize o günleri gösterir” dedi.

“PARTİMİZ TOPAL ÖRDEK BIRAKILDI”

İYİ Parti’de kongre süreci ile alakalı bir soruya yanıt veren Alkaya; “Kongre takvimimiz henüz açıklanmadı. Siyasi kültürü değiştirme noktasına geldik. Yeni kurulmuş bir partide şu görüşler ortaya atıldı. İşte partide şöyle oldu, atamalar yapılacak, kongreler yapılacak, bilmem ne olacak? Arkadaşlar teşkilatlanma sürecini tamamlamamış bir partiyi seçime soktular. O günlerde herkes partimize geldi. Apar topar kongremizi yaptık. İnsan ayrımı yapmadık. Bilindiği gibi partimiz kurulurken geçmişte AK Parti, CHP, MHP, Anavatan Partisi’nde siyaset yapmış insanlar da bizlere geldi. Partimiz bir kültür bocalaması yaşadı. Herkes kendi kültürünü getirdiği için bir teşkilat yapısı oluşturmaya çalıştılar. Aslında sistem belli. Genel Merkezin bir sistemi var ki, her siyasi partinin olduğu gibi. Her siyasi partide teşkilatlar kurulur, seçimler yapılır. Olağanüstü Genel Kongremizi yaptığımızda bir atama gerçekleştirildi. Çünkü o dönemde sizler daha iyi biliyorsunuz, ‘falanca beni aday göstermedi’ ben partiye küstüm demeye başladı. Herkes bir ‘adamcı’ politikasıyla hareket ettiği için partimizden de kopuşlar meydana geldi. Örnek veriyorum; Çerkezköy’de o günkü şartlarda 60-70 kişiyle teşkilat kurmuşuz, kongremizi gerçekleştirmişiz, bir aday çıkmış, bu adayı beğenmemişiz, başka bir aday çıkmış ortaya. O arkadaşlarımız da partiden küsmüş Cumhurbaşkanımızın deyimiyle ‘Topal ördek’ bırakılmış partimiz. Siyasi partiler kanununun kendi içinde yapması gereken uygun hareketi yaptık. Fakat ne hikmetse ‘biz seçildik, o atandı’ denildi. Ben 15 yıldır siyasetin içindeyim. Atanmış, seçilmiş mantığı 30 kişilik, 40 kişilik kongrelerle yürütülmez. Büyük kongreleri yaparsınız. 400-500 kişiyle katılım olur, o zaman seçilmiş olursunuz” diye konuştu.

“BU ARKADAŞLAR BİRİLERİNİN DEĞİRMENİNE SU TAŞIYOR”

Açıklamalarına şu sözlerle devam eden Alkaya; “Tüzüğümüz değişti. En az 2 yıl-3 yıl olmak üzere bir kongre takvimimiz olacak. Şubat ayında başlar diye düşünüyorum. Ama önemli olan şunu atlamamak gerekir; Türkiye’de siyasi partilerin iç çekişmemesine mi gerek var, ülkenin hakikatten düzlüğe çıkabilmesine mi ihtiyaç var. Ama bazı arkadaşlarımız böyle söylemler yaparak birilerinin değirmenine su taşıyor. Burada bir başkanımız var. Yarın öbür gün kongre takvimi açıklanır, adaylar çıkar, seçim yapılır. Bizim üyeye ihtiyacımız var. 30 kişiyle, 40 kişiyle değil daha yüksek katılımlı kongrelere ihtiyacımız var. MHP’nin şu anda 6 bin üyesi var. AK Parti’nin 14 bin üyesi var. Nasıl yapıldığını siz de biliyorsunuz. İş başvurusunda bulunan herkes AK Parti’nin üyesi oluyor. Biz burada insanlara siyasi kariyer veremiyoruz, iş veremiyoruz. Biz gönüllere dokunuyoruz. Az önce arkadaşımız rozeti kalbime tak dedi. Biz bunlarla yürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İNSANLARDA GELECEK KAYGISI VAR”

Siyasi partilerde gelecek kaygısı olduğunu söyleyen Alkaya; “AK Parti kongreye girdi, atandı, seçildi, kimsenin umurunda değil. CHP kongreye girdi, atandı, seçildi kimsenin umurunda değil. MHP’nin de kongre süreci olarak, kimsenin umurunda değil. Ama İYİ Parti’yi umursuyor. Düşündüğümüz zaman bunu bu kadar dillendiren insanların gelecek kaygısı olduğunu görebilirsiniz. AK Parti’nin de, CHP’nin de, MHP’nin de gelecek kaygısı olduğu biliyoruz. Çünkü Trakya’da yükselen bir değer var. O da İYİ Parti’dir. Kongre süreci başlar, takvim açıklanır, adaylar çıkar, seçilir, kazanır. Demokrasinin gereği bu. Ama sosyal medyadan adayım ben, sosyal medyadan bilmem neyim ben. Arkadaş sosyal medyadan aday yapılsaydı, sosyal medya fenomenleri var. Onlar çıkardı. Cumhurbaşkanımız düne kadar neden kazanıyordu. Vatandaşların içindeydi. Şimdi et fiyatlarından haberi yok. Vatandaştan uzaklaştı. Şimdi biz siyaseti vatandaş için yapmamız lazım. Sosyal medyadan yapmakla olmaz” şeklinde konuştu.

“HAREKAT BAŞLADIĞINDA TEK BİR PARTİ VARDIR: AL BAYRAK PARTİSİ”

Millet İttifakı’nın son durumu ile ilgili de gelen soruya cevap veren Alkaya; “Cumhurbaşkanımız ‘Millet İttifakı çatırdıyor, bu dönemde herkes Cumhur İttifakı çatısı altında toplanıyor’ gibi bir cümle kullandı. Bunu ne zaman yaptı? Barış Pınarı harekatı başladığında. Bakın harekat başladığında CHP, MHP, AK Parti’si olmaz, harekat başladığında tek bir parti vardır. Al Bayrak Partisi. Hepimizin birlik, beraberlik içinde olmamız gerektiği o anlarda bu söylemler yakışıksız kaldı. Bu dönemde Cumhurbaşkanımız Başkomutanımızdır. Bu dönemde onu desteklemek konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin adil menfaatleri konusunda duruşunu destekliyorum. Biz o dönemde geçmişi sorgulamadık. Emevi Camii’nde namaz kılmak isteyenler vardı biliyorsunuz. Bu noktaya nasıl getirdik kısmını biz sorgulamıyoruz. Tüm cihan bir araya gelse dahi hep birlikte olduğumuzu tüm dünyaya gösterdik. Bu noktada çatırdama olmaz. Bu birlik beraberliğe zarar vermektedir. Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi bu sürecin içerisinde kenetlenmesi lazım herkesin bu işin içinde olması lazım” dedi.

“MİLLET İTTİFAKI BAŞARILI”

Millet İttifakı’nı başarılı buluyor musunuz? Sorusuna da cevap veren Alkaya: “Başarılı ve başarısızlık kısmına geldiğimiz zaman takvim ortada. Geçen geldiğimizde, görüştüğümüzde Millet İttifakının nasıl başarılı olduğunu Çerkezköy üzerinden söyleyeyim. Çerkezköy’de genel seçimlerde alınan oyla kazanma gibi bir ihtimal yok. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarını topladığınız zaman açık ara alması lazım. Ama Millet İttifakı’nın birleşme noktasına baktığımız zaman katkısının tabi burada kendi getirileri de var başarılı olarak bakıyorum. Şimdi Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti’nin Tekirdağ genelinde oylarına baktığınız zaman her yerini götürmesi gerekiyor. Ama bazı yerlerde ittifak olarak yol kazalarımız oldu. Yani iyi bakmadık, iyi değerlendiremedik bazı şeyleri. Bunu ben kendime çuvaldızı batırarak söylüyorum. Çünkü bunun açıklamaları çok geniştir. Millet İttifakı’nda çıkarılan adayların aday portföylerine bakmak lazım. Bunun başarısızlığı bize mi aittir adaya mı aittir? Ama ben şunu görüyorum; Türkiye geneline baktığımız zaman Millet İttifakı olarak gayet başarılı. Halka yeni bir umut oldu. Halkın şöyle bir düşüncesini ‘Yani bunlar ne yapıyorlarsa yapsınlar kazanıyorlar’ algısını yıktık. Ankara, Adana, İstanbul bunlar çok önemli şehirler. Tabiki bunların etkisi büyük. Merkez siyaseti yapan bir partinin o bölgelerde belediye başkanlarının alınması noktasında bu partiler sonunda hakimiyet kurması noktasında başarılı” şeklinde konuştu.

HEDEF 6 BİN ÜYE

İYİ Parti’de yılsonu üye hedefleri hakkında da bilgi veren Alkaya; “Yılsonu olarak bizim ocağa kadar kurmuş olduğumuz sistemle, hedefi 6 bin üye olarak belirledik. Yani buna kademe kademe yaklaşıyoruz. Her geçen günde artıyor. Bir hedef koymamız lazım. Ama sanal üye yapmaya da hiç gerek yok. Gönlünü veren insanlarla yapmamız lazım. Evimizdeki yemeğin lezzeti eşimizin o yemeye gönlünü vererek yapmasından kaynaklanıyor. Bizim siyasi partimizin, İYİ Parti’nin de iyi olmasının genel üyelerimizin de gönlünü katarak yapmış oldukları çalışmalardır” dedi.

DİVAN KURULU AÇIKLANDI

Konuşmaların ardından partinin yeni divan kurulu açıklandı. Yeni divan kurulunda şu isimlere yer verildi; İlçe Sekreteri: Yunus Altınışık, İlçe Eğitim Politikaları Başkanı: Serkan Avcı, İlçe Seçim Politikaları Başkanı Ahmet Görür, İlçe Sosyal Politikalar Başkanı: Ayşe İnci, İlçe Ekonomi ve Kalkınma Politikaları Başkanı: Mustafa Eken, İlçe Mali İşler Başkanı: Özcan Cengiz, İlçe Teşkilat Başkanı: Engin Yazar, İlçe Kadın Politikaları Başkanı: Emine Balaban, İlçe Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Başkan: Nurettin Atmaca, İlçe Yerel Yönetimler Başkanı: Cemal Durmuş, İlçe Parti Sözcüsü: Gülbin Tunalı, İlçe Gençlik Politikaları Başkanı: Özlem Balta, İlçe Siyasi İşler Başkanı Mustafa Karaca,

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


mustafa tümer mustafa tümer 25.10.2019

sayın başkan ben kapaklıdan kurucu üyesi olarak yazıyorum siz acaba küskünleri aradınız mı topal ördek değil öksüz bir kişi olarak bıraktınız çünkü kırgınlıklara müdahale etmediniz kapaklı bir çok üyesini küstürdü nedeni acıklayım aile şirketi kurdular koltuğu kaybetmemek için

yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık