KÖK: MECLİS ÜYESİ SEÇİMİ BİZİM LEHİMİZE SONUÇLANACAĞINA İNANIYORUM

​​​​​​​31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Çerkezköy’de bu kez partilerin meclis üye sayıları tartışma konusu oldu. AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, bazı sandıklarda ıslak imzalı tutanaklarla birleştirme tutanakları arasında farklılıklar tespit ettiklerini, İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunmalarına rağmen itirazlarının kabul edilmediğini belirtti. Kök, Tekirdağ İl Seçim Kurulu’na, meclis üyeliğindeki geçersiz oyların yeniden sayımı için itirazda bulunacaklarını dile getirdi.

KÖK: MECLİS ÜYESİ SEÇİMİ BİZİM LEHİMİZE SONUÇLANACAĞINA İNANIYORUM
  • 04 Nisan 2019, Perşembe 15:14

AK Parti İlçe Başkanlığı’nda Çerkezköy’de belediye meclis üye sayısını etkileyebilecek oranda geçersiz sayılan oylar hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök “Yapılan değerlendirme sonucu meclis üyeliğinde Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki 278 oy farkı 113’e düştü. İlçe Seçim Kurulu’na geçersiz sayılan oyların yeniden değerlendirilmesi için de itirazda bulunduk. Bu itirazımız reddedildi. Bunun için İl Seçim Kurulu’na itirazımızı yapacağız. 92 bin 235 geçerli oyun kullanıldığı bir seçimde 113 oy gerçekten az. 2 bin 869 geçersiz oy var. Bizim tespitlerimize göre bunların bin 110’u cumhur ittifakının lehine olması gerekirken geçersiz yazılan oylar.” dedi.

“HERKES ELİNDEN GELENİ YAPTI”

Geride kalan 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilen mahalli idareler seçimlerinin Türkiye’ye, Tekirdağ’a ve Çerkezköy’e hayırlı olmasını temenni eden Kök, “ Bu seçim sürecinde koşturan ilçe teşkilatımıza, yönetim kurulu üyelerimize, gençlik kolları, kadın kollarına, Cumhur ittifakı mensubu Milliyetçi Hareket Partisindeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Seçimi kazanmak için herkes elinden geleni yaptı. Sonuç vatandaşın takdiridir.” ifadelerini kullandı.

“CHP’DEN 25 OY ÖNDEYKEN 140 DAHA AZ OY ALDIĞIMIZ GÖRÜLMEKTEDİR”

Seçimlerin ardından bazı sandıklarda problemler tespit edildiğini kaydeden Kök, “Islak imzalı tutanaklar ve birleştirme tutanakları arasında beş sandıkta farklılıklar olduğunu tespit ettik. Bunlarla ilgili İlçe Seçim Kuruluna itirazlarımız oldu. 1186 no’lu sandıkta ıslak imzalı tutanakta belediye meclis seçiminde AK Parti meclis üyeleri 147 oy, CHP 112, BBP 8,HDP de 7 oy almış. Birleştirme tutanağında ise AK Partiye 7, CHP’ye 147,BBP’ye ise 122 oy şeklinde olmuştur. CHP’den 25 oy öndeyken 140 daha az oy aldığımız görülmektedir. Bu duruma itiraz ettik ve itirazımız da kabul edildi. Yapılan düzeltme ile birlikte 165 oy aleyhimize geçmiştir. Meclis üyeliğindeki oy farkı ise 278’den 113’e düşmüştür. Kızılpınar mahallesinde bulunan 1221 no’lu sandıkta ise belediye başkanlığı seçiminde CHP’nin adayı 112 bizim adayımız 139 oy almışken, ıslak imzalı tutanakta bizim aldığımız oy 29, CHP’nin aldığı oy ise 139 olarak kayıtlara geçilmiştir. Yaptığımız itiraz üzerine 137 oy aleyhimize geçmiştir. 1285 no’lu sandıkta Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde CHP’nin adayı Kadir Albayrak 72, AK Parti adayı Mestan Özcan 180 oy alırken, kayıtlara ise Albayrak’a 0, Özcan’a ise 72 oy girilmiştir. Arada 108 oy fark varken, 72 oy fark varmış gibi görünüyor. Buna da itiraz edildi ve düzeltilerek 36 oy lehimize geçmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde bir oy önde olan Kadir Albayrak’ın bizim adayımız 35 oy önüne geçmiştir. Bununla ilgili birleştirme tutanağında düzeltilme yapılmıştır. 1268 no’lu belediye başkanlığı seçimine itiraz ettik. Sandık başkanın hatasını da düzeltiler.” şeklinde konuştu.

MESTAN ÖZCAN ÇERKEZKÖY’DE 35 OYLA ÖNE GEÇTİ

İtirazların ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde Mestan Özcan’ın Çerkezköy’de 35 oyla öne geçtiğini, Belediye Başkanlığı seçimlerinde 137 oyun lehine döndüğünü ve meclis üyeliğinde ise aradaki farkın 278’den 113’e düştüğünü belirten Kök “Bunların dışında meclis üyeliği sandıklarında geçersiz oyların tekrar sayılması konusunda itirazımız oldu. Bu itirazımızı ise İlçe Seçim Kurulu red etti. Arada 113 oy gibi bir fark var. Öte yandan sandık müşahitlerin tespit ettiği geçersiz oy kabul edilen ama geçerli olması gereken oyların iptali söz konusudur. Biz bu itirazımızı yaptık. Bütün meclis üyesi sandıklarında tek tek döküm ile yaptık. İlçe seçim kurulu bu itirazı kabul etmedi. Perşembe günü İl Seçim Kuruluna itirazda bulunacağız. 2 bin 869 geçersiz oy var ve aradaki fark 113’tür. Müşahitlerin tespitine göre çok daha öne geçiyoruz. Lehimize sonuçlanması gereken fakat geçersiz sayılan toplam bin 110 oy vardır.” ifadelerine yer verdi.

“BU SAYIMLAR SEÇİM SONUCUNA ETKİ EDECEKTİR”

Yaptıkları itirazların kabul edileceğini ve meclis üyesi sandıklarından çıkan geçersiz oyların tekrar sayılacağına inandıklarını söyleyen Kök “Bu sayımlar seçim sonucuna da etki edecektir. Çünkü meclis üyeliğinde fazla alan parti kontenjanı da alıyor. Şuan mecliste kontenjanı alan CHP’nin 17, AK Parti’nin ise 14 meclis üyesi vardır. Biz öne geçtiğimiz zaman 17 meclis üyesi çıkartıyoruz ve mecliste de çoğunluğu biz sağlamış oluyoruz. Bu yüzden meclis üyeliği seçimi de çok önemlidir. Biz başkanlık noktasında itiraz etmedik. Çünkü geçersiz oyların toplamı lehimize dönse dahi sonucu değiştirmiyor. Meclis üyesi seçimi bizim lehimize sonuçlanacağına inanıyorum. Çerkezköy’de 92 bin 235 geçerli oyun kullanıldığı bir seçimde 113 oy gerçekten az bir orandır” açıklamasında bulundu.

AKAY’I TEBRİK ETTİ

Seçimlerde oy veren, sandığa giden tüm vatandaşlara teşekkür eden Kök, bunun bir vatandaşlık görevi olduğunu hatırlattı. Hangi adaya, hangi partiye oy verilmişse de saygı duymak gerektiğinin altını çizen Kök, “80 günlük bir teşkilat olarak elimizden geldiğince bütün özverisi ile çalışmıştır. Kadın Kollarımız bu dönem içinde 25 bin 592 eve girmiştir. Gençlik Kollarımız ise çok az uyuyarak büyük özveri ile çalışmıştır. Eksikler ve hatalar olabilir. Teşkilatın yaptığı hatalar benim hatamdır. Herkese hakkımı helal ediyorum. Çerkezköy Belediye Başkanı seçilen Vahap Akay’ı da tebrik ediyorum. Sonuçta bu demokratik bir yarıştır. Vatandaş takdir ettiyse de bunu da kabul etmek zorundayız. Sandığa ve demokrasiye her zaman saygı duyan bir partiyiz.” sözlerine yer verdi.

“SÖYLEDİKLERİMİN HER ZAMAN ARKASINDAYIM”

Seçim süreci boyunca mitinglerde eleştirdiği Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ı mazbatasını aldıktan sonra makamında hayırlı olsun ziyareti yapıp yapmayacağı şeklindeki soruyu da cevaplandıran Kök, “Kendisini seçimlerin ardından telefonla arayarak tebrik ettim. Meydanlarda söylediklerimin her zaman arkasındayım. Ben belgesiz konuşmam. Biz seçim döneminde ‘Çamur at izi kalsın’ diyerek yalan beyanda bulunmadık. Bu doğrudan temin ile alakalı söylemlerimiz olmuştur. Bu faturaların hepsi mevcuttur. Eleştirilerimizin hepsinin de arkasındayım. Beş yıl boyunca da böyle hata yapmaya devam ederse tabiî ki eleştirmeye devam edeceğiz. Bizim görevimiz budur. Bunları söylemez isek koltukları boşuna işgal etmiş olur ve görevimizi yapmamış oluruz. Yapılacak doğrunun da her zaman yanında olacağız. Akay’a sandıkta sorduğum soruların hiçbirinin cevabını da alamadım. Kesin sonuçlar açıklandıktan sonra daha detaylı bir açıklama yapacağım.” diye konuştu.

“BEŞ YIL SONRAKİ SEÇİMLERİN STARTINI BUGÜNDEN VERECEĞİZ”

Çerkezköy’de Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mestan Özcan’ın ve Belediye meclis üyelerinin Cumhur ittifakı adayı Süleyman Kozuva’dan daha fazla oy aldığı şeklinde bir soru hatırlatılması üzerine cevap veren Kök “Sadece sonuçlara bakarak yorum yapmak yanlış olur. Sandıkların tek tek incelenmesi gerekiyor. Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı dışında Büyükşehir’de aday çıkarmayan Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi var. Bu kadar kolay tespit etmek gerçekten zordur. Şimdi oturup değerlendirmek doğru değil, sandık sandık bakacağız. Sonuç olarak kaybedilen bir seçim var. Kaybettiysek bir yerde hata vardır. Bu hatayı o, bu, şu yaptı demek kolaydır. En zoru sandık değerlendirmesi yapıp doğruyu bulmaktır. Önümüzdeki beş yıl sonraki seçimlerin startını da bugünden vereceğiz. Çalışmaya başlayacağız ve vatandaşımıza da hatalarımızı soracağız” dedi.

Kök, Cuma günü Tekirdağ İl Seçim Kurulu’na Çerkezköy’de Belediye Meclis Üyeliği için kullanılan ama geçersiz sayılan oylar için itiraz dilekçesini teslim etti.

Fırat Yakut
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık