ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER

AYGUN: “FABRİKALARIN VERGİSİNİN STOPAJI TEKİRDAĞ’A BIRAKILMALIDIR”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun: “Sanayileşmenin tüm yükünü, atık sorununu, kirliliği Tekirdağ üstleniyor ama fabrikaların merkezi İstanbul’da olduğu için vergi ödemeleri İstanbul’a gidiyor. Şirketlerin vergisinin yüzde 6’sı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kalıyor. En azından stopajın Tekirdağ’a bırakılmasının hakkaniyetli olacağını düşünüyorum. Böylece, Tekirdağ sanayileşmenin bu kadar yükünü taşırken kalkınmada pozitif ayrımcılığa uğrar” dedi.

AYGUN: “FABRİKALARIN VERGİSİNİN STOPAJI TEKİRDAĞ’A BIRAKILMALIDIR”
  • 31 Mayıs 2019, Cuma 14:01

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, TBMM Genel Kurulu’nda Tekirdağ’ın sorunlarını dile getirdi. Sanayinin getirdiği kirlilikten, yatırım alamamasına, yol, ulaşım ve altyapı gibi birçok sorunu dile getiren Aygun, Tekirdağ’a daha fazla yatırım gelmesi gerektiğini ifade etti.
“TEKİRDAĞ VERDİĞİ VERGİNİN YARISI KADAR YATIRIM ALAMAMAKTADIR”
CHP’li Aygun, yaptığı konuşmasında: “Trakya’nın kalbi konumundaki Tekirdağ, üzgünüm ki verdiğinin yarısını kadar bile alamamaktadır. Tekirdağ; verimli toprakları, tarımsal katkısı, ülke ve bölge sanayisine sağladığı hammadde, 12 Organize Sanayi Bölgesi ve Avrupa Serbest Bölgesi ile 1160 fabrikanın yer aldığı Türkiye’nin gözbebeği bir kenttir. Değerli Milletvekilleri; İlimiz, daima vergi ödemelerinde ilk 10’a girmiş ama merkezi yatırımlardan her yıl daha az pay almaya başlamıştır.  Merkezi yönetimde 2014’te tüm iller arasında 32. Sırada olan Tekirdağ, 2018 yılında 41. Sıraya düşmüştür.  Eğitim ve okul yatırımlarında ise 47. Sıradayız. Tekirdağ bunu hak etmiyor. Bakın 2018 yılında 6.54 milyar TL vergi vermişiz. Tahsilat oranı yüzde 86. Yani Tekirdağlı vergisini kaçırmıyor. En çok vergi tahsilatı yapılan 6. kentiz. Bundan gurur duyuyoruz. Ama iktidarın bu durumu dikkate alarak Tekirdağ’ı ödüllendirmesi gerekiyor. Oysa ödüllendirmeyi bırakın, adeta üvey evlat muamelesi görüyor. Basit bir örnek. Tekirdağ’ı Hayrabolu’na bağlayan topu topu 45 km’lik yol, 2016 yılından bu yana bitirilemedi. Ödeneklere baktım, bu yıl da yeterli kaynak ayrılmamış! Yani 2019 sonunda da bitemeyecek. İktidarın büyük ayıbıdır. İtibardan değil, yoldan tasarruf olmaz! Değerli Milletvekilleri; İstanbul’daki fabrikaların üretim üssü Tekirdağ’da bulunuyor. Bir rakam vereyim. İstanbul’da merkezi olan şirketlerin yüzde 65’inin fabrikası Tekirdağ’da bulunuyor.  Yani sanayileşmenin tüm yükünü, atık sorununu, kirliliği Tekirdağ üstleniyor ama fabrikaların merkezi İstanbul’da olduğu için vergi ödemeleri İstanbul’a gidiyor. Şirketlerin vergisinin yüzde 6’sı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kalıyor.  En azından stopajın Tekirdağ’a bırakılmasının hakkaniyetli olacağını düşünüyorum. Böylece, Tekirdağ sanayileşmenin bu kadar yükünü taşırken kalkınmada pozitif ayrımcılığa uğrar. Çünkü Tekirdağ bunu hak ediyor. Sürekli göç alan, nüfusu artan Tekirdağ’ımız, İstanbul ve Avrupa arasında köprüdür. Tekirdağ, ülkemizin yatırım konusunda yükselen değeri olmak zorundadır. Bu yüzden iktidarı Tekirdağ’a hak ettiği yatırım yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.
“TARLALARIMIZI YA İMARA AÇIYORUZ YA DA RANT KAPISI HALİNE GETİRİYORUZ”
Tekirdağ’da tarım arazilerinin imara açıldığını ve rant kapısı haline getirildiğini ifade eden Aygun: “Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip Tekirdağ’da tarlaları ya imara açıyoruz ya rant kapısı haline getiriyoruz, ya da cezaevi yapıyoruz. Türkiye’nin üçüncü büyük cezaevini Tekirdağ’a yapıyorsunuz. 297 bin metrekare alanda 425 milyon TL’ye yapılacak. Biz Tekirdağ’a cezaevi değil, fabrika açılmasını, işsizliğin giderek yükseldiği bölgemizde gençlere umut olunmasını isterdik. Bakın en çok gazetecinin, düşünce suçlusunun cezaevinde olduğu bir ülkedeyiz. Tweet atmaktan dolayı onlarca insan cezaevinde. Bakan’ın dediği gibi “Herkesin kendini özgürce ifade ettiği ” bir ülkede yaşasaydık, bugün 260 bin 144 kişinin cezaevinde olduğu bir ülke olmazdık. Artık mevcut cezaevleri buna yetmiyor! Cezaevine bu kadar kaynak ayrılıyor, ama 45 kilometrelik Hayrabolu Yolu yıllardır bitirilemiyor! Muratlı Yolu, Saray Yolu, gerekli yatırım yapılmadığı için, ışıklandırma sıkıntısı olduğu için, çağa uygun yol düzenlemeleri yapılmadığı can almaya devam ediyor. Bu arada Tekirdağ, turizm cenneti olması gerekirken, altyapı sorunları ve gerekli yatırımlar yapılmadığı için hak ettiği payı alamamaktadır. Şarköyümüzde mavi bayraklı plaj sayısı 7’ye ulaşmıştır. Turizm tesisini geçtim, yollarına bile yatırım yapılmaktadır. Şarköy-Karıştıran duble yol projesi yapılmış, ancak bir kazma vurulmamıştır. Ekonomik kriz dönemlerinde bacasız fabrika olan turizm çok önemlidir. Ancak potansiyelinizi kullanmıyorsanız, bölge ekonomisini de canlandıramazsınız” ifadelerine yer verdi.
“TERMİK SANTRAL TEPKİLER SONUCU SEÇİM ÖNCESİ RAFA KALDIRILDI”
Daha önce Çerkezköy-Kapaklı arasında yapılması planlanan ve sonrasında teknik nedenlerden dolayı iptal edilen termik santral konusuna da değinen Aygun: “Şu anda ilimizde kadar termik santral yoktur. Ancak iktidar buraya santral yapmak için her fırsatı kollamaktadır. Bu da Tekirdağlıları tedirgin etmektedir. Ergene Nehri’ndeki aşırı kirlilik nedeniyle Türkiye’nin en çok kanser görülen 4. Kenti olan Tekirdağ’da ciddi sağlık sıkıntıları yaşanmaktadır. Hal böyle olunca bölge halkı sanayileşmenin tüm yükünü taşırken, bir de Termik Santral’in yarattığı çevre sıkıntıları ile karşılaşmak istememektedir. Daha önce Çerkezköy-Kapaklı arasındaki Pınarça’da ve Tekirdağ’ın turizm cenneti Marmaraereğlisi’nde yapılmak istenen Termik Santral, tepkiler sonucu seçim öncesi rafa kaldırıldı. Mahkemelerin de aynı yönde karar vermesi ile Termik Santral defteri kapanmış gibi görünse de iktidara olan güven olmadığı için tedirginlik devam etmektedir. Nitekim mahkeme kararlarını uygulamayan, halka sağır olan bir iktidarla karşı karşıyayız. Yine başka bir bilgi vereyim. Süleymanpaşa ve Marmaraereğlisi arasına Katar ortaklığı ile petro kimyo tesisi yapılmak isteniyor. Bu kadar sağlık sorunu olan bölgeye petrokimya tesisi ne kadar doğru olur sizlere soruyorum! Tekirdağ’ın öylesine ağır sorunları var ki, 5 dakikaya sığdırmam mümkün değil.  Ancak ana hatlarıyla özetlediğim gibi Tekirdağ, hak ettiği yatırımları almalı ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmaya örnek kenti olmalıdır. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, Yüce Meclisi ile saygı ile selamlıyorum” şeklinde konuştu.

 

Ferdi GÖREN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık