ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 09 Mart 2019, Cumartesi 13:08
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

DEMEK Kİ SUYUN FİYATINI İNDİRİLEBİLİYORMUŞ

Seçim yarışının başlamasıyla beraber Cumhur İttifakı Çerkezköy Belediye Başkan Adayı Süleyman Kozuva ile Cumhur İttifakı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mestan Özcan özellikle içme suyu fiyatı üzerinden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a yüklendiler ve yüklenmeye de devam ediyorlar.

Mestan Özcan ve Süleyman Kozuva’nın “Suya yüzde 50 indirim yapacağız” şeklindeki açıklamalarına Kadir Albayrak ise sonunda cevap verdi.

Albayrak bu indirim söylemlerine karşı, “Onlara bir teklifim var, doğalgazı, elektriği yüzde 30 ucuzlatsınlar ben de suyu yüzde 60 ucuzlatacağım. Ben oy alayım diye suyu yüzde 50 ucuzlatacağım, olmaz arkadaşlar.” diyerek cevap verdi.

***

Benim bir anladığım bir de anlamadığım konu oldu.

Anladığım konu, demek ki suyun fiyatı indirilebiliyormuş, hem de yüzde 60…

Anlamadığım konu Albayrak’ın neden indirim yapmak için şart koştuğudur, hem de Büyükşehir’in elinde olmayan doğalgaz ve elektrik ile…

***

Yani bir çelişki var burada.

Herkesin ve her kesimin dert yandığı su fiyatlarının seçim malzemesi haline gelmesi kaçınılmaz bir durumdu.

Ama seçim malzemesi haline gelen bu durum karşısında Kadir Albayrak, bence bir ‘gaf’ yaptı. Albayrak, sadece suyun fiyatının neden böyle olduğunu ve diğer şehirlerde bu fiyatın ne kadar olduğunu açıklayabilir, bunu seçim malzemesi haline getiren adayları farklı bir yoldan eleştirebilirdi.

Ama Albayrak, resmen ‘Suya yüzde 50 indirim’ diyen Özcan ve Kozuva’yı da geçerek ‘yüzde 60 indirim’ dedi.

Zaten Albayrak kürsüye çıktığı zaman her an ‘gaf’ edebilecek kapasiteye sahip bir siyasetçi.

Elektrik ve doğalgaz, Özcan ve Kozuva’nın elinde değil ama biraz imkânsız olsa dahi diyelim ki ‘yüzde 30 indirim yapıldı’; o zaman Albayrak da sözünü yerine getirmek mecburiyetinde kalmayacak mı? Yani uyguladığı ve olması gerektiğini düşündüğü su fiyatına yüzde 60 indirim yaparak, savunduğu rakamlarda yalancı çıkmayacak mı?

***

Gönül ister ki suyu da, doğalgazı da, elektriği de daha ucuza kullanalım. Ama ortada yanlış bir durum daha var.

Kozuva, Büyükşehir statüsüne sahip illerde en pahalı suyun Tekirdağ’da olduğunu belirtti. Sadece İSKİ, ASKİ ve TESKİ’nin web sitelerindeki su fiyatlarının hiç de en pahalı suyun Tekirdağ’da olmadığını gösteriyor.

***

Benim beklediğim Albayrak’ın su fiyatına şartsız indirim yapmasıdır. Yüzde 60 indirim yapacağını belirten, yüzde 20 indirimi hayli hayli yapar.

Bunun için ‘cevap vereyim’ diye konuşulan laflara çok dikkat edilmesi gerekiyor.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık