ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 24 Aralık 2018, Pazartesi 10:02
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

VAHAP AKAY YIKILMAZ BİR KALE MİDİR?

Halk, 31 Mart 2019 tarihinde yerel yönetimleri belirlemek üzere sandığa gidecek. Sandıkların kapatılmasıyla beraber oy sayım işlemi başlayacak. Gece saatlerinde de yerel yöneticilerimiz büyük bir oranda belli olacak.

***

Fakat seçimlerden önce adayların kendilerini bilmesi ve seçmenin de adayların kim olduğunu çok iyi bilmesi gerekiyor.

Yani seçmen, sırf ideolojik veya siyasi görüşünü alarak sandığa giderse, her zaman olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaktır. Çünkü kimin daha iyi çalışacağını, kimin daha iyi hizmet edeceğini bile bile sırf aynı siyasi görüşte olması nedeniyle pek de çalışacağını sanmadığı kişilere oy veriliyor. Durum böyle olunca da, ‘biz hizmet görmedik’ şeklinde serzenişler başlıyor.

***

Adayların da kendini bilmesi, ona göre gardını alması gerekiyor. Sonuçta bu bir yarıştır; seçim yarışı… Bu yarıştan galip gelen, bulunduğu mahalleyi, ilçeyi veya ili temsil eder noktaya gelir.

***

Bu çerçevede herhangi bir adayın sırf ismine güvenmesi büyük bir yanlışlıktır. Hele hele eğitim seviyesi yüksek, ne için oy kullandığını bilen bir seçmenin karşısındaysa, ismin pek bir önemi kalmıyor. Ve böylece adayların isimlerinden çok projeleri konuşmaya başlar. Zaten öyle de olması gerekiyor.

***

Şimdi gel gelelim Çerkezköy’ün mevcut Belediye Başkanı ve ayrıca önümüzdeki seçimde yine CHP Çerkezköy Belediye Başkan Adayı Vahap Akay ve muhtemel rakiplerine…

Akay ile ilgili herhangi bir yazı yazdığımda, yazıyı okumadan, okusa da anlamadan veya anlamaya çalışmadan tepki gösteren bir topluluk var Çerkezköy’de…

Mesela, bir önceki yazımda Vahap Akay’ın giyimini övdüğüm, şıklığına vurgu yapmak için yaptığım benzetmeyi anlamayarak tepki gösterenler dahi oldu.

Böyle bir durumda da, ne eleştiriyi kabul edenler ne de övgüyü anlamayan bir grup karşınıza çıkıyor. Aşağısı sakal, yukarısı bıyık misali…

Tabii kimseyi memnun etme çabası içinde olmadığım için pek de önemsenecek tepki olarak görmüyorum.

***

Peki, önümüzdeki seçimin en güçlü isimlerinden Vahap Akay yıkılmaz bir kale midir?

Benim cevabım, kimse yıkılmaz değildir…

***

Fakat Çerkezköy CHP’de de zafer sarhoşluğu gibi bir isim sarhoşluğunu görüyorum. Hangi CHP’liyle konuşsam, “Vahap Akay çok güçlü bir isim” şeklinde cevap veriyorlar.

Hiçbir ismin yıkılmaz olmaması durumunda, sadece isme güvenerek seçime gitmek de pek doğru bir algı olmadığını düşünüyorum.

***

Vahap Akay’ın en büyük avantajı, her kesimden vatandaşa dokunması, iletişim kurması ve kendisini hissettirmesidir. Amenna. Ama bu avantajlı durum ile sadece bir yere kadar gidilebilir. Gidilen yere kadar rakip aday da gelmişse, sadece ismin bir anlam ifade etmediğini anlayacaktır.

***

Vahap Akay’ın yıkılmaz bir kale olup olmadığı, ortaya çıkacak rakiplerle daha da netleşecektir. Akay’ın karşısına yine ismine güvenerek, halkın yararına, ilçenin yararına hiçbir proje ve vaatte bulunmayan isimler çıkarsa bu konuda Akay’ın daha şanslı olduğunu söyleyebilirim.

Ama ayağı yere sağlam basan projeler ve bu projelerin gerçekten gerçekleştirileceği halka gösterilirse, isim yarışından çok proje yarışı başlayacaktır.

Bize lazım olan da budur. İsme değil, projeye bakalım. İsim, sadece o ismi yüceltir; projeler ise senin içindir, halk içindir…  Ve kimsenin isminin yüceliği benim veya sizin gelecekte mutlu ve huzurlu olmamızı sağlayacak bir koşul, bir neden, bir sonuç değildir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık