Reklamı Geç
çetintaş ticaret
Mehmet Uz

Mehmet Uz

Mail: [email protected]

ADAY ADAYI (1)

Mart 2024 sonunda yapılacak yerel seçimlerde belediye başkan adayı olmak isteyenler için siyasi partiler aday adaylığı sürecini başlattı. Bu noktada resmi olmayan seçim takviminin başladığı artık rahatlıkla söylenebilir. Seçim sonunda ülke genelinde; Kul hakkını, Helali-Haramı bilen Memleket ve Millet’e sadece alacağı maaşla hizmet eden, haramilerle ortak çalışmayan, israf ve imar talanı yapmayan belediye başkanlarının seçilmesini dilerim. Yazımda Pazar günü CHP Tekirdağ İl başkanlığı önünde düzenlenen toplantı da Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıklayan emekli vekil Candan Yüceer’in aday adaylığı konusunda görüşlerimi paylaşacağım. Öncelikle; kişilerin arkasından konuşmak, yarı yolda bırakmak, gıybet yapmak, iftira atmak ve arkadan vurmak gibi kötü huylarım olmadığı için aday adaylığı konusunda düşündüklerimi sayın emekli vekilin doğrudan benden öğrenmesi ve yazılarımı takip eden okurlara verdiğim sözü tutmak adına bu satırların yazıldığının bilinmesini isterim. Yani özetle; yazı, kişisel bir hesaplaşma amacıyla yazılmamıştır.

***

Milletvekili adaylığı sürecinde de karşılaştığım soruya cevap vermekten bıkmıştım, yine aynı noktaya geldik. Sağ olsun okurlar bu soruda ısrar etmekten bıkmıyorlar. Bunu biraz da siyasilerin verdikleri sözlerden çok sık dönmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ben o siyasetçilerden değilim. Seçimlerde aday olacak mısın? Net cevap: Hayır! Ne ilçe, ne de büyükşehir belediye başkanlığına aday adaylığım kesinlikle söz konusu değil. Çünkü: Yalan söyleyemem, Kul hakkı yemem, beytülmal el sürmem. Rant yaratarak hısım, akraba, eş, dost, partili yandaşlarla paylaşmam. İhalelerden pay almam, imar hırsızlıklarına kişisel çıkar karşılığını göz yummam. Oy verdi diye kimseye özel bir imtiyaz tanımam, maddi çıkar sağlamam. Ne yer, ne yediririm. Siyasete, fazlasıyla geri almak üzere harcayacak milyon dolarlarım da yoktur. Dünya üzerinde tedavülde olan, yolumdan çevirecek hiçbir para birimi ve miktarı olmadığını başkanlık yaptığım sürede sergilediğim yönetim anlayışla ispatladım. Ülke genelinde belediye başkanlığı yapan ve yolsuzluğa bulaşmamış az sayıdaki kişiden de biriyim.(bu söz görevim bittikten sonra belediyeyi teftişe gelen bakanlık müfettişine aittir.) Özetle; “olduğum gibi, görünen biriyim.” Hiçbir güç odağı doğru bildiğim yoldan çevirmeyi başaramadı. Israrla siyasetin dürüst insanların işi olduğu, kamu kaynaklarıyla zenginleşmek isteyen haramilerin siyasette yer almaması gerektiğine inandığım için mücadele verdim. Maalesef seçimleri kaybettim, kaybettik! Çünkü seçmenler; Sebebini sadece kendileri bildiği haliyle çok yazık ki seçimlerde kendilerine hizmet olarak dönmesi gereken kamu kaynaklarıyla zenginleşen haramilerin peşinden giderek onlara oy vermeyi tercih ediyor. İlginç olan sonra da temiz siyaset bekliyorlar. Böyle bir düzen yeryüzünde hiçbir ülkede yoktur, olamaz. Son sözüm; Böyle bir düzende asla yokum ve olmayacağım. Ben Haramiler ile Allah’la ve Atatürk’le aldatanlara karşı toplumu uyandırma mücadeleme yerel basındaki yazılarımla gücüm yettiğince devam edeceğim. Seçmenin tercihi onların bileceği bir iştir. Açıklamamın yeterli olduğu düşünüyorum: Aktif siyasette yokum, ne aday adaylığı ne de adaylığım asla söz konusu değildir, olmayacaktır. Şimdi, asıl konumuza gelelim:

***

Öncelikle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bizim Kadir gibi yorgun, beceriksiz, ufuksuz, bir kişi ile çok yanlış başlangıç yaptığını görmek gerekiyor. Yani Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ndeki temel, emekli vekil Candan hanımın dediği gibi öyle sağlam falan olmadı, hatta bizim Kadir’in başkanlığı Tekirdağ’ın gördüğü en büyük felaketlerden biri olarak bile nitelendirilebilir. Üstelik bizim Faik’in çabası, Kemal Kılıçdaroğlu’nun doğrudan, emekli vekil Candan Yüceer ve CHP parti meclisi üyelerinin dolaylı desteği ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni iki dönemdir yönetmeye devam etti. Seçmen de iki dönemdir bu israfa ve talana katlanmak zorunda kaldı. Ama buraya kadar işte, kendisi için yolun sonu göründü artık. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi dört belediye kaybedilmesinden sonra yaratılan sözde büyük başarı masallarıyla gün itibariyle boğazına kadar borç batağına batmış bir yapı haline dönüştü. Emekli vekil Candan Yüceer bölge milletvekili olmasına rağmen on yıldır bütün olan bitene gözünü ve kulağını kapadı, destek verdi. Oysa Parti Meclisinde adaylar onaylanırken söz alarak Tekirdağ belediyelerinde olan-biten hakkında bildiklerini CHP Parti Meclisi üyelerine aktarsaydı tekrar aday olmalarını engelleyebilirdi. Neden yapmadı acaba? Bu konuda gereğini yapmadığı için sorumluluk almıyor, Tekirdağ seçmeninden özür dilemiyorsa bu safhada adaylık işinden hemen vazgeçsin derim. Toplantıdaki konuşmasının suya sabuna dokunmadan belediyeler ile barışmış görünüp güzellemeler yaparak, Tekirdağ CHP örgütünü kucaklayıp gönlünü kazanmaya yönelik hazırlandığı belli oluyor. Adaylığı geldiği taktirde güzelleme mesajları verdiği bizim Kadir’i nasıl yerden yere vuracak, göreceğiz. Kampanyaları hazırlayıp yöneten profesyonel reklamcılar istenen strateji çerçevesinde bu çalışmaları yönlendirerek maalesef algı operasyonları yapıyorlar. Emekli vekil Candan Yüceer’i tenzih ederek söylüyorum kimse alınmasın teşbihte hata olmaz; işi o kadar abartıyorlar ki tenekeyi parlatıp altın diye seçmenin önüne çıkarttıklarına şahit olmuyor muyuz?

Yazının devamı:  (VEKİLLİK OLMADI) 27 KASIM 2023 Pazartesi günü yayımlanacaktır.

 

 

 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın