Tekirdağ
13 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  31.98
 • EURO
  34.67
 • ALTIN
  2225.8
 • BIST
  9111.5
 • BTC
  65855.908$

ÇERKEZKÖYDEKİ SİVASLILAR

14 Aralık 2021, Salı 15:15

Çerkezköy ilginç bir yer. Örneğin Belediye önünden Atatürk Caddesi boyunca yürürseniz ve sağlı sollu park etmiş arabalara bakarsanız birçok ilden araba plakası görürsünüz.

Çerkezköy’de bir ay yaşasanız bile Çerkezköy’deki nüfusun Türkiye’nin her bölgesinden oluştuğunu anlarsınız. Sivas’tan daha çok Sivaslı İstanbul’da yaşıyor derler ya bakalım Çerkezköy’deki durum nedir?

Sohbet ortamlarında bu soruyu sorduğum çoğu kişi Edirneliler ve Vanlılar cevabını vermiş, birkaç kişi de Çerkezköy’de kayıtsız yaşayan nüfusun oldukça fazla olduğunu söylemişlerdir. Kayıt dışının çok olduğunu sanmıyorum çünkü fabrikalarda kayıt dışı çalışma oranı pek olmaz. Ayrıca insanlar hizmet almak için -sağlık ocağına faydalanmak gibi- ikametini kaydettirmek zorundadır.

Aşağıdaki grafik TUİK verilerine göre Çerkezköy’deki nüfusun kayıtlı olduğu illerin ilk 20’sini göstermektedir. Not: Çerkezköy’ün 2020 yılı sonu toplam nüfusu 185,234 kişidir.

Çerkezköy’ün nüfusunu birkaç yazıda daha inceleyeceğim. Örneğin bunlardan biri de Çerkezköy’deki seçimlerde partilerin aldığı oylar gelinen ilin siyasi davranış kalıbından etkileniyor mu? Etkilenmiyor mu? Bu yazıyı şubat 2022 gibi açıklanacak 2021 yılı nüfus sayıma göre yapmayı planlıyorum, takip de kalın.

Şimdilik hoşça kalın.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum