Tekirdağ
13 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  31.98
 • EURO
  34.67
 • ALTIN
  2225.8
 • BIST
  9111.5
 • BTC
  65855.908$

GEÇEMEYECEĞİ KAPI, DOKUNAMAYACAĞI GÖNÜL YOKTUR

12 Aralık 2023, Salı 17:18
GEÇEMEYECEĞİ KAPI, DOKUNAMAYACAĞI GÖNÜL YOKTUR

Merhabalar; Bundan böyle her hafta bir röportajla Çerkezköy Ekspres Gazetesi okurlarının karşısında olacağım. Umarım beğenerek okursunuz.

Köşemin ilk konuğu, saygınlık uyandıran duruşu, samimi cevapları ile AK Parti’den Çerkezköy Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Genç Başkan Yüksek Mimar Sinan Meral. Genç başkanla çocukluğu eğitim hayatı ve siyaseti konuştuk. Keyifli Okumalar.

MERHABALAR SİZİ TANIMAK İSTERİZ. BİZE KISACA KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Merhabalar; Öncelikle köşenizde ağırladığınız için teşekkür ederek başlamak istiyorum. 1987 yılı İstanbul Avcılar doğumluyum. Aslen Gümüşhaneli olan inşaat işleri ile uğraşan babamın ve ev hanımı annemin ilk çocuğuyum. İki kardeşim var. Size çocukluğumu şöyle anlatayım. Ben maalesef çok yaramaz bir çocuktum. Yani bu konuda ailem çok muzdarip olabilir. Ama babam çok ilginçtir bu yaramazlığıma rağmen beni eğitim konusunda kardeşlerimin çok ötesinde tuttu. Şöyle ki benim okuyup mimar olmamı çok istiyordu. İnşaat sektöründe olmasından mıdır? Yâda okuyamamış olmasından mıdır? Bilmiyorum, en büyük arzusuydu ve beni kim bu çocuk diye soranlara buda bizim Mimar Sinan’ımız derdi. Bu benim çocuk yaşlarda bilinçaltıma yerleşmişti.

EĞİTİM DURUMUNUZ?

İlk orta ve liseyi Avcılarda devlet okulunda okudum. Daha sonra Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesini kazandım. Bundan dolayı Edirne’de okudum. Aynı zamanda yüksek lisansımı da aynı fakültede yaptım. Mimarlık üzerine yüksek lisans yaptım. Enerji konusunda ihtisasım var.

İŞ HAYATINIZI KONUŞALIM

Babamın müteahhitlik yapması nedeniyle Çerkezköy’de de işleri vardı. Ben 2005 yılında Üniversiteyi yeni kazanmıştım. Okurken babama yardımcı olmak için gelip gidiyordum. Okulu başarı ile bitirdikten sonra vatani görevimi de tamamlayıp 2011 yılında babamdan işleri devraldım. Sadece inşaat sektöründe değil mimarlık sektöründe de çalışmaya başladım.

EVLİLİĞİNİZİ KONUŞALIM. NASIL TANIŞIP EVLENDİNİZ?

 Ben Trakyalıların damadıyım. Kayınbabam Çayırdereli Kayınvalidem Velimeşeli. Beni buradan vuramazlar. Ben aslen Gümüşhaleli olabilirim, doğu kökenli başkan adayı olabilirim lakin Trakyalıların damadıyım ve onlarında tam desteğini aldım. Çok klişe olacak ama eşimle Trakyalıların düğününde tanıştık. Sekiz yıl oldu. Üç yaşında olan Göktuğ’un babasıyım. Eşimin konusu açıldığında aklıma gelen ilk cümle sabır ve fedakârlık olur.

SİYASET HAYATINIZA NE ZAMAN GİRDİ?

Beni siyasette aktif hale getiren Sait Yazı’dır. Buradan kendisine hürmetlerimi sunarak anlatayım. Benim okuduğum dönem öğrenci ayaklanmalarının olduğu yıllardı. Ben o dönem siyaseti değil okulumu bitirip mesleğime başlamayı hedeflemiştim. İş hayatımın başladığı 2011 yılında Sait Yazı’nın ve büyüklerimin ön görmesi ile Sait Beyin görevi Aladdin beye devretti zaman Ak Parti Gençlik oluşumuyla aktif hale geldi. Ben uzun yıllar başkanlık görevini yürüttüm. Nasıl Diyeceksiniz? Sait beyin geçiş dönemi, Alâddin beyin yönetimi, Selda Yeşil dönemi, Reşat beyin ilçe başkanlığı ve Abdullah Öge dönemi. Baktığınızda bu dönemlerde gençlik kolları başkanlığı yapmışım. Bu benim için çok güzel bir referans.

PEKİ, ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ ADAY ADAYLIĞI SÜRECİNİZİ KONUŞALIM.

Ben kendimi hazır his ettim. Siyaseten piştiğimi düşünüyorum. Benim artık ilçeme, ilime ve ülkeme hizmet etmem gerekiyor. Kendimde bu yeteneği ve başarıyı görüyorum. Fikirlerine saygı duyduğum siyasi büyüklerimle, ailemle bir araya gelip münazara yaptıktan sonra hazır his edip yola çıktım. Ben siyaseten yoğrulduğuma inanıyorum.

AMACINIZ MECLİS ÜYESİMİ OLMAK? O YÜZDEN Mİ ADAY OLDUNUZ?

Kesinlikle böyle bir niyetim yok. Eğer bu niyette olsaydım gençlik kolları başkanlığı yaptığım dönemde teklif geldi, kabul etmedim. Bir önceki belediye başkanlığı seçimleri sürecinde de geldi kabul etmedim. Ben Türkiye Gençlik Vakfında beş yıl görev yaptım o dönem de teklif edildi. Kesinlikle kabul etmedim. Selma Hanım piyasada en çok dolaşan dedikodu nedir bilir misiniz? Başkan aday adayları genelde meclis üyesi adayı olmak istiyordur ya da kendini yukarıda görüp belediye başkanı yardımcısı olmak istiyordur. Ben hep söylüyorum aday adaylarına kısıtlama getirilsin. Ne meclis üyesi olsun nede başkan yardımcısı olsun. Benim hedefim belediye başkanı olup herkese, her kesime hizmet etmek.

ÇERKEZKÖY BELEDİYE BAŞKANI SİZ OLURSANIZ ÇERKEZKÖYDE NELER DEĞİŞECEK?

Benim en büyük hedefim belediye başkanı olmak. Herkese, her kesime sıfır yaşından en yaşlısına hizmet etmek. Kesinlikle bir odanın, bir kurumun, bir partinin üyelerine hizmet etmek değil. Çerkezköy’ün tüm bireylerine hizmet etmek. Bunun için teknik olarak yoğrulduğuma inanıyorum. Zaten yüksek mimarım. Teknik kadrolarım belli benim. Onlarla ciddi projeler ürettim. Çerkezköy’ün genel sorunları belli zaten. Biz göreve geldiğimizde bu görevi hakkıyla yapıp ürettiğimiz projelerle hizmet odaklı çalışacağız.

SİZİ HAYATTA BİR ADIM ÖNE TAŞIYAN ŞEY NEDİR?

Mimar Sinan olarak tanınmak beni gururlandırıyor.

NEYİN PEŞİNDEN KOŞUYORSUNUZ?

Belki ironi olabilir ama aslında Mimar Sinan’ ın peşinden koşuyor. Şimdi alakası var diyebilirsiniz? Mimar Sinan eserleri ile altı yüz yıldır adından söz ettiriyor. Benim de en büyük hedefim yaptığım hizmetlerle ve projelerle belki altı yüz yıl değil yıllarca adımdan söz ettirmek.

SON BEŞ YILINIZI DEĞERLENDİRECEK OLURSANIZ HAYAT SİZE NE ÖĞRETTİ?

Önce siyasi anlamda ne öğrettiğini anlatayım. Siyasetin öznesi insan, anahtarı samimiyettir. Samimi siyasetçinin saha çalışmalarında geçemeyeceği kapı, dokunamayacağı gönül yoktur. Yani samimiyetin ve sabrın kazandıracağını öğretti.

BAŞARI KELİMESİNİN SİZDEKİ ANLAMI NEDİR?

Başarı kelimesi tek kelime ile azimdir. Başarının iki anahtarı vardır. İlki inanmak, ikincisi azimdir. Siyasette başarı bir gaye ve bir hikâye ile başlar. Gayesi olmayanın hikayesi, hikayesi olmayanın başarısı olmaz.

SİZİ NE KIZDIRIR?

Çok sakin bir yapım var. Kolay kolay kızmam. Sadece konu ailemle ilgili olursa taviz vermem, çok kızarım.

SON OLARAK OKURLARIMIZA SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Ben genç başkan olarak Mimar Sinan tabiri ile Çerkezköy’ü yüzyıllar boyu adından söz ettirecek, modern, çağa ayak uydurmuş bir kent haline getirmek için bu yola çıktım. Herkese her kesime dokunan, şeffaf bir belediyecilik yöneteceğime gerçekten inanıyorum. Bu konuda desteklerinizi bekliyorum. Ayrıca başta söylediğim gibi size bu güzel sohbet için teşekkür ederim. Tüm okurlarınıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum