Tekirdağ
13 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  31.98
 • EURO
  34.67
 • ALTIN
  2225.8
 • BIST
  9111.5
 • BTC
  65855.908$

KAZANMAYI UMUT ETMEYEN, DAHA BAŞTAN KAYBETMİŞTİR

20 Aralık 2023, Çarşamba 11:24
KAZANMAYI UMUT ETMEYEN, DAHA BAŞTAN KAYBETMİŞTİR

Merhabalar bu hafta köşemin konuğu Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Planlama ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Çerkezköy Belediyesi Meclis Başkan Vekili, Halk Ekmek Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı, CHP Çerkezköy Belediyesi Aday Adayı Cengiz Memiş. Mütevazi Kişiliği, hayranlık uyandıran duruşu ile Çerkezköy Halk Ekmek Fabrikasında ziyaret ettiğim, Cengiz beye misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyor ve kendisiyle gerçekleştirdiğim röportajı sizinle paylaşıyorum. Keyifli okumalar.

 

MERHABALAR ÖNCELİKLE SİZİ TANIMAK İSTERİZ. BİZE KISACA KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Merhabalar; Köşenizde beni ağırladığınız için size teşekkür ederek başlamak istiyorum. Çocukluktan başlamak keyifli olacak sanırım. Çerkezköy’ün yerlisi olan ailemin ilk çocuğuyum. Üç erkek kardeşiz. Babam PTT’de memur, annem ise ev hanımı. Kardeşlerimle aramızda çok yaş farkı olmaması sebebiyle arkadaş gibi büyüdük. Çocukken, çokta olmasa bile arada anne terliği yemişliğimiz var. Evimizin içi huzurluydu. Bir sorun olduğunda rahatlıkla konuşabilirdik. Birde size şanslı olduğumuzdan bahsedeyim. Neden diyeceksiniz mahalle kültürü, komşuluk ilişkilerini doya doya yaşayabilen çocuklardık.  

EĞİTİM DURUMUNUZ?

İlk orta ve liseyi Çerkezköy’de okudum. Bizim dönemimizde lisede yirmi, yirmi beş öğrenci anca vardı. O dönem hepimiz tek lise olan Çerkezköy Lisesinden mezunuz. Üniversiteyi Edirne’de Trakya Üniversitesi İşletme bölümünde okudum. Yöre olarak bize yakın olması sebebi ile çok güzel arkadaşlıklar ve dostluklar kurdum. Halen görüştüğüm okul arkadaşlarım var.  

İŞ HAYATINIZI KONUŞALIM

Üniversite bitince Çerkezköy’e döndüm. Orada ki ortama alışınca bir dönem bocaladım. Askere gitmeden önce kısa süreli iş deneyimim oldu. Vatani görevimi tamamlayıp döndükten sonra profesyonel iş hayatım bir İngiliz firmasının, burada yağ üretim tesisi vardı. Orada çalışmaya başladım. Üç yılı aşan bir süre orada çalıştım. Bu arada üniversitede stajımı BHS Siemens’te yaptım. Bir dönem İngiliz firmanın Pınarhisar’daki tesisinde süt miktarı ile eşleşmeyen durumlar olmuştu. Yedi sekiz ay gibi süre oradaki fabrikada da çalıştım. Sonrasında 3M den teklif aldım. Çalışma hayatımda Üretim Müdürlüğü, muhasebe, depo ve satın alma müdürlüğü görevlerini yürüttüm. İnsan kaynakları departman müdürlüğü yaptım. Emekli oldum. Emekli olduktan sonra beş yıl daha çalıştım. Sonrasında bir buçuk yıl danışmanlık hizmeti verdim. Bir anda kopmadığım için emekli olma psikolojisini güzel atlattım.

EVLİLİĞİNİZİ KONUŞALIM. NASIL TANIŞIP EVLENDİNİZ?

Eşimle tanışma hikayemiz şöyle. Eşimde buranın yerlisi. Zaten mahalleden okuldan birbirimizi tanırdık. Eşimin abisi benim arkadaşım olan Hasan İşcan Bey ve benim kardeşlerim, mahalleden arkadaşlar ile hep beraber tatile gittik. Orada zaman geçirirken aramızdaki diyalog biraz daha artı. Tatil dönüşü aramızdaki iletişim daha da güçlenince ailemin de artık yaşın geldi evlenmen lazım, sırada kardeşlerinde var, söylemleri ile evlilik kararımız hızlanmış oldu. Kısa sürede nişanımız ve düğünümüz oldu. İki evladımız var. Kızımız Elifnur, Oğlumuz Mert. Elifnur avukat, Çerkezköy’de kendi avukatlık bürosunda çalışıyor. Oğlumuz da Diş Hekimliği Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi. Eşimin bahsi geçince ilk aklıma gelen sözcük şefkat oluyor.  

Hayatın inişleri ve çıkışları vardır, mutlaka biz iyisiyle kötüsüyle, otuzuncu yılımıza yaklaştık.

SİYASET HAYATINIZA NE ZAMAN GİRDİ?

Siyasete giriş hikayem, Vahap Başkanın benim siyasete girmem konusunda isteği vardı. Bende emekli olduktan sonra ailemin de onayını alarak bu dönem, Çerkezköy Belediyesi meclis üyesi ve meclis başkan vekilliği ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi olarak Plan ve Bütçe Komisyonuna girdim. Bir dönem üyelik yaptıktan sonra arkadaşların desteği ile iki dönem de Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı görevini yürüttüm. Bu görev belediyeciliği öğrenmek için çok iyi bir fırsat. Neden diyeceksiniz? İlçeler dâhil bütün daire başkanlıklarının bütçelerini yapıyorsunuz ve onaylıyorsunuz. Daire başkanları çalışma yapıyor. Bunların gelir ve giderlerini tek tek inceliyorsunuz. Bazılarını çıkarıyorsunuz. Genel işleyişi anlamak adına önemli görevdi.

ÇERKEZKÖY HALK EKMEK FABRİKASINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Çerkezköy Halk Ekmek A.Ş, 27 Mart 2023 tarihinde üretime başladı. Saate üç bin beş yüz ekmek üretim kapasitemiz var. Ama fırınımızın arkasındaki hattımızın kapasitesi yedi bin. Yani buraya bir fırın daha koyarak, buradaki kapasitemizi iki katına çıkarabilecek şekilde dizayn ettik. Şu an günlük elli bine yakın ekmek çıkara bilecek noktadayız. Ama dediğim gibi ihtiyaç halinde az bir yatırımla daha fazla ekmek çıkarabilecek imkanımız var. Birde şunu söyleyeyim büfelerimizi de süt ve yumurtada satabilecek şekilde dizayn ettik. Burada ki hedefimiz geçim darlığı ve bu ekonomik kriz eşiğinde yaşamak zorunda bırakılan hemşerilerimizin, ekonomilerine katkı sağlamak. 

PEKİ, ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ ADAY ADAYLIĞI SÜRECİNİZİ KONUŞALIM.

Tabi şöyle başlıyayım. Öncelikle altta yatan siyasi birikimim ve bu yola çıkma isteğim. Ailemin ve dostlarımın desteği, ‘’Evet sen bu yola çıkmalısın, siyasette başarılı olacaksın’’ söylemleri ile aday adaylığımı açıkladım. Tabi bu konuda Vahap Başkanımın da desteğini gördüm. Elimizde bir analiz var. Ne yapacağız, ne yapabiliriz diye ama aday adaylığımız adaylığa dönüşmeden de çok konuşulacak bir konu değil. Adaylığımız olduğu takdirde bu çalışmalarımızı açıklayacağız.

SİZİ HAYATTA BİR ADIM ÖNE TAŞIYAN ŞEY NEDİR?

Net duruşum olur, sizin bu sorunuza cevabım. Hedefleri belli, azimli, istikrarlı, duruşu belli kişiliğim beni hayatta öne taşıyan unsurdur. Saygının ve sevginin önemini bilerek yetiştim.

SON BEŞ YILINIZI DEĞERLENDİRECEK OLURSANIZ HAYAT SİZE NE ÖĞRETTİ?

Tabi ki öğretmez mi? Siyasete girdik son beş yıl içerisinde. Ve siyasette yol alırken farklı kültürlerden birçok arkadaş edindim. Bu soruyu değerlendirecek olursam çok insan tanımanın artısını ve eksisini yaşadım. Çok insan biriktirdim.

BAŞARI KELİMESİNİN SİZDEKİ ANLAMI NEDİR?

Yani başarı dendiği zaman, ben iki şeye odaklanırım. Bir hedefleri gerçekleştirmek. Bir diğeri ise istikrar. Hedef ve istikrar başarıyı getirir.

DOSTLUKTA NE ARARSINIZ?

Dostlukta güven ararım. Dostum demem için her şeyi rahatlıkla konuşabileceğim, güvenebileceğim, uzun süre deneyimlenmiş ilişkiler sonrasında, süzgeçten geçtikten sonra elimde kalanları dost olarak görüyorum.

SİZİ NE KIZDIRIR?

Şöyle söyleyeyim Selma Hanım, bunu zaman zaman da söylüyorum. Dedikodu, gerçekten en çok kızdığım hususlardan biri. Bu iş hayatımda da böyleydi. Örnek vereyim size. İş hayatının da rekabet oluyor biliyorsunuz. Buna saygı duyuyorum. Ama işin ölçüsünü kaçırmaya başlarlarsa kızarım. Anlamsız, asılsız dedikodular maalesef siyasette de olabiliyor. İşte inanın ben bunlara çok kızıyorum.

SON OLARAK OKURLARIMIZA SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Bütün samimiyetimle söylüyorum ki hiçbir beklettim yok. Çerkezköy’de Vahap başkanın başlattığı ivmeyi ileri taşımak. Daha yükseğe götürebilmek adına hizmet etmek. Sonuç itibari ile bende iddialı bir insanım. Bugüne kadar yaptığım her işi başarı ile yaptım. Bize güvenin çok daha güzel günleri hep beraber yaşayacağız. Tüm okurlarınıza saygılarımı sunuyorum.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum