Edip Nurettin Akın

Edip Nurettin Akın

Mail:

MÜDÜR BEY’İN KARNESİ!

-Yılana sormuşlar, nasılsın? diye…

-Sürünüyoruz, demiş…

    Çerkezköy’deki eğitimin kalitesini ve seviyesini ölçmek için yukarıdaki replikte ‘Yılan’ın’ verdiği cevaba bakmak yeterli sadece!

    Çerkezköy’de eğitimin kalitesi ve başarı durumu, günden güne geriye gitmekte iddialara göre… Bir zamanlar akademik anlamda il birinciliğini kapabilmek için Süleymanpaşa ilçesiyle kıyasıya yarışa giren ve ikinci sırada yer alan Çerkezköy’ümüzün eğitim seviyesi acınacak hallerde…  Gerçi siz bu satırları okurken işin muhattabı olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Gümüş Bey, öğrenciler için verilen ara tatilde izin yapmanın ve dönüşte de dinlenmenin keyfini yaşıyordur değerli dostlar!

      İddialara göre Çerkezköy’den ayrılıp ta yakın zamanlarda ilçe olan Kapaklının, son verilere göre akademik başarı sıralamasında hızla yükselmesi, Çerkezköy’de yaşayan öğrencilerimizin Kapaklı ilçesindeki kimi okulları tercih etmesi bize ne gibi bir mesaj verir acaba! Bu vakıa bile Çerkezköy’ün içine düştüğü durumu açıklamak için yeterli kanaatimizce!

       İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş beyin altı yıllık akademik başarısı karnesine bakıldığında, Müdür Bey’in sınıfta kaldığı herkes tarafından müşahede edilmekte!

       Sözlerimizin kanaat mi yoksa verilere dayalı bilgiler mi içerdiğini elbette düşünebilirsiniz… Kendilerine sormak isterdik lakin yukarda belirttiğimiz gibi İlçe Milli Eğitim müdürümüz Kasım ayında öğrenciler için verilen ara tatilde almış olduğu izinle yine Çerkezköy’de bulunmuyorlardı!

    O zaman kamuoyuna yansıyan başarı durumunu beraber tahlil edelim mi değerli dostlar…

   İddialara göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı merkezi sınavlar ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kendi özelinde gerçekleştirdiği sınavlarda alınan sonuçlar Çerkezköy için hiç iç açıcı gözükmüyor…

     LYS( Lise Yerleştirme Sınavı) ve YKS( Yüksek Öğrenim Kurumlar Sınavı) sonuçlarında alınan ve Çerkezköy eğitim camiasını tatmin etmeyen sonuçlara göre hem LYS’de  hem de YKS’de birçok ilçenin gerisine düştüğü kamuoyuna yansıyan iddialar arasında… Özellikle orta öğretim kurumlarımızdaki başarı sıralamasının ilçeler arasında 6. Sıraya gerilediği ve bu başarısızlık durumunun herkesi son derece rahatsız etmiş olduğu kamuoyuna yansıyan başka bir iddia! Aslında en son açıklanan net rakamları İlçe MEB müdürü Gümüş Bey açıklasa da cevaplar yerini bulabilse!

      İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve ilgili birimlerinin konuya vakıf olduğu, bu hususta büyük rahatsızlık yaşandığı ve geçmiş günlerde bütün ilçelerde yapılan başarı değerlendirme toplantılarının Çerkezköy için hiç te iyi geçmediği kamuoyuna yansıyan bilgiler arasında…

  Gerçi Müdür Bey’in akademik başarıyı arttırmak ile ilgili bir projesini altı yıldır biz göremedik, görebilene aşk olsun’… 

   Bu hususları herkesin bildiği halde akademik başarı anlamında Gümüş Bey’e ‘Kral çıplak’ demenin sorumluluğunu kim alacak kıymetli dostlar…  Harcanan çocuklarımızın istikbali ve acaba bu durumdan haberiniz var mı Kıymetli Çerkezköy Eşrafı!

    Sosyal medyada her hususta boy gösteren Hüseyin Gümüş Bey’in ilçedeki akademik başarılar içinde çok güzel paylaşımlar yapması en büyük arzumuzdur tabiki…

    Ama unutmayalım ki akademik başarılar ancak profesyonel bir bakış açısı ve kadrolama ile mümkündür. İsterseniz Müdür Bey’in eğitim yönetimi açısından profesyonelliğini ve kadrolamada ki bakış açısını bizlere gösteren net bir örnek sunalım!

     Tekirdağ ilimizin, akademik anlamda başarısını domine eden liseleri, malumunuzca ‘Fen Liseleridir.’ Fen Liseleri, bakanlığın yaptığı ‘Liselere Yerleştirme Sınavı’nda’ en üst dilimden öğrenci alırlar. Çerkezköy’de hayırseverler tarafından inşa edilen Seval –Ahmet Fen Lisesi’nin ikinci mezunlarını vermesine karşın başarı seviyesinin düşük olması, ümit besleyen herkesi sükût-u hayale uğratmış durumda…

     Okul sitesinde, son üniversite sınavıyla alakalı ilan edilen başarı herkesin gözünü kamaştırmakta! Yüz küsur mezun veren okulda, kayda değer başarı olarak sadece 4 Tıp fakültesi ve 10 küsur Mühendislik Bölümü göze çarpıyor! Şaka gibi gelebilir size lakin Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi’nin 2022 Üniversite başarı durumu bu! Ve bu öğrenciler Tekirdağ’ımızın en gözde öğrencileri lakin ortada ciddi bir başarısızlık durumu var! Sıkıntının nereden kaynaklandığına dair sorular cevap beklemede! Acaba kaç öğretmenimiz ‘Fen Lisesi Öğretmenlik Sınavı’nı’ kazanmışta atanmıştır bu okula?  Problemin, iddialara göre İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün liyakati esas almadan oluşturduğu kadrodan mı, yoksa kendisinin engin eğitim vizyonundan mı kaynaklandığını kimse bilmiyor!

    Yönetmelik gereği Fen Liseleri’ne kurum müdürü olarak öncelikle ‘Fen Bilimleri’ alanında bir idareci atanması gerekiyorken, basına ve kamuoyuna yansıyan iddialara göre İlçe Müdürü Sayın Gümüş Bey’in yakın çevresine ifadesiyle,  ‘Beden Eğitimi Öğretmeni’ arkadaşımızın Fen Lisesi’ne, okul müdürü olarak atanma kararnamesini hayırsever (Ahmet Çetin) getirtemedi. İl Milli Eğitim Müdürü bu işi başaramadı.  Aradım Şentop Hocayı, ertesi gün atama kararnamesi geldi.’ cümlesi aslında çok şeyi açıklamaya yetiyor…

  Hani bir deyim vardır dostlar… ‘Merd-i Kıpti şecaatini arz ederken sirkatin söyler. ’diye…  Ne diyelim bu söz üzerine!

  Sayın Gümüş’ün yukardaki ifadesine şaşırdık mı, asla şaşırmadık! En son Bilecik’in Bozüyük ilçesinde lise müdürüyken, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirilen Hüseyin Gümüş Bey’in vizyonuna yakışan bir söz!  Nerede kariyer nerede liyakat, görebilen var mı?

Hadi geliniz de Çerkezköy’de akademik başarıyı arayınız, bakalım bulabilecek misiniz?

        Biz de bir söz paylaşalım ve nasibi olan alsın payını!

‘Liyakati ve ehil olanı görebilmek çap meselesidir! İnsanın vizyonu çapı nispetindedir… ‘     

     Vesselam…

 

Makale Yorumları

 • Aslan han23-11-2022 12:02

  Kapaklı çerkezköyden giden müdürlerle dolu , hepsi de mahkeme ile müdürlüklerine döndüler ....yazık Çerkezköy ün haline

 • Eğitimci22-11-2022 12:30

  Çerkezköy akademik başarı mı? Güldürmeyin adamı! İlçe müdürünün getirdiği fındıkları yiyen okul müdürleri aldıkları gazla eğitim öğretimi bırakmış meydanlara çıkmışlar! Diyorum size fazla yemeyin şu fındıkları ?

 • Vicdan Ehli21-11-2022 23:51

  Sayın ilçe MEB müdürü,sana biat eden ama başarı adına hiçbir şey koyamayan müdürlerinle Çerkezköy'ü herhalde birinci yapmak niyetindesin ama sondan birinci??

 • Çerkezköy Eşrafı21-11-2022 23:45

  Çerkezköy'ün acınacak hali! Hüseyin Gümüş, eğitimin kalitesini arttırmak için çaba sarf edip akıl yoracağına, personeline kendini şaksaklatmak için mesaisini harcıyor herhalde! Yuh olsun, şu devrana bak şu yöneticiye bak...

 • Katip Bey21-11-2022 16:43

  Hu hu ilçe müdürü haberiniz var mı okulların durumundan, başarı durumu nedir acaba? Yine mi kaçtın tatile, afferin sana, tabiki karnen zayıf gelecek, böyle çalışmaya devam et uzaya çıkaracaksın bizi?

 • Baş Öğretmen21-11-2022 16:38

  Eyvah eyvah, İlçe müdürü reklam fenomeni gibiydi, keşke birazda şu akademik eğitime kafa yorsaydı! Gerçi akademik basarı dediğiniz gibi vizyon ve çap meselesidir!

Facebook Yorum

Yorum Yazın