Tekirdağ
13 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  31.98
 • EURO
  34.67
 • ALTIN
  2225.8
 • BIST
  9111.5
 • BTC
  65855.908$

ÖLÜYE DE, DİRİYE DE, BİRAZ OLSUN SAYGI

20 Eylül 2023, Çarşamba 12:19

Gazetemizde geçen hafta çıkan haberde TBB İtfaiye Daire Başkanlığı Çerkezköy İstasyonunun faaliyet gösterdiği 13 dönümlük bir arsanın yaklaşık 3 milyon dolarlık bedelle Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü üzerinden bir sanayi kuruluşuna satıldığını öğrendik. Satılan alanda TBB İtfaiye Daire Başkanlığı Çerkezköy İstasyon ekiplerinin yanı sıra Çerkezköy Belediyesi’nin Makine İkmal Müdürlüğü ofisleri, Temizlik İşleri Müdürlüğü ofisleri, kaynak atölyesi, çöp atölyesi ve belediye arşivlerinin de bir bölümü de bulunuyordu. Aynı haberde TBB İtfaiye Daire başkanlığı Çerkezköy İstasyonu ile Çerkezköy Belediyesine bağlı birimlerin yaklaşık 2 yıl boyunca mevcut yerde hizmet vermeye devam edeceği, yeni yerlerin yapılmasının ardından bu alanlara taşınacağı yazıyordu.

***

Konu üzerine açıklama yapan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp SÖZDİNLER; Geçtiğimiz aylarda yapımı tamamlanarak Çerkezköy Belediyesine devrettiği halk kütüphanesi ile geçtiğimiz yıllarda Çerkezköy’e bir lise kazandıran merhum iş insanı Andon Arakelyan’ın vasiyetini yerine getirmenin vicdani rahatlığını yaşadıklarını ifade etmiş. Devamında ise: “Bu satışın taraflara hayırlı olmasını diliyorum. Bölgemiz sanayicisi, hayırseveri ve üretimi ile yarınlarımıza katma değer sağlayacak her türlü girişimin yanında yer alıyoruz. Bir sanayicimizin haklı talebi karşısında mevzuatlar ve kanunlar çerçevesinde yapılmış bir satışın herkese hayırlı olmasını diliyorum” demiştir.

***

Her şeyden önce Sayın Eyüp Sözdinler’e şeffaflık gereği yaptığı açıklama için (daha açıklaması gereken pek çok konu olmasına rağmen) teşekkür ediyorum. Ancak açıklamanın bir kelimesine bile katılmadığımın da bilinmesini isterim. OSB yönetim kurulu başkanı Eyüp Sözdinler; sanayicimizin             “HAKLI TALEBİ” derken nasıl bir haklı talepten bahsettiğinizi pek anlayamadım. Açıklamanızda rahmetlinin yaptığı hayır işlerinden bahsetmişsiniz. Bunları göz önüne alarak “haklı talebi “diye dile getiriyorsanız; öncelikle rahmetliye, sonra geride kalan ailesine büyük bir haksızlık yapıyorsunuz. Bu konuda fazlaca bir şey söyleyerek rahmetliyi yattığı yerde rahatsız etmek istemem. Ancak yine de bir kamu malını satın alın diye vasiyette bulunabileceğine de ihtimal vermiyorum. Fabrikamızın arsası şu belediye parseli ile bütün olsaydı ne iyi olurdu demiş olabilir. Ki buda vasiyetimdir o belediye arsasını mutlaka alın manasına gelmez. Bu konuda daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Dirilere saygı gösterilmiyor, hiç olmazsa ölülere saygılı olalım, arkalarından konuşmayalım. Yalnız şu kadarını söylemeden de geçemeyeceğim. Mevzuatlar ve kanunlar çerçevesinde yapılmış bir satıştan bahsediyorsunuz, tabi bu sizin bakış açınızdan öyle görülüyor olabilir, bana göre pek öyle değil.  Neyse daha sonra bu konuya tekrar döneceğiz, TBB başkanı istemese de biz satış konusuna dönerek gerçekleri konuşmaya devam edeceğiz.

***

Gelelim bu arsa operasyonunun belediye ayağına: TBB Başkanı Kadir Albayrak (bundan sonra adının geçtiği her cümlede kendisinden bizim Kadir diye bahsedeceğim) bak hemşerim sen kendini ne sanıyorsun, kimin malını, kime satıyorsun? Aday gösterilmeyeceğin belli oldu, giderayak neyin peşindesin böyle. Satılan taşınmaz üzerinde Çerkezköy Belediyesi İtfaiye teşkilatı konuşlu olduğu için ve itfaiye de Büyükşehir belediyesine bağlandığından TBB tahsisi yapıldı. Satamazsın. Sonra bu satış işlemini Çerkezköy Belediye Başkanıyla konuştun mu? Çerkezköy Belediye Meclisinden onay aldın mı? Bunları yapmadıysan 7 ay sonra başkanlık bitecek,  bilesin ki sonra çok üzüleceksin. Benden söylemesi.

***

Bak şimdi Bizim Kadir; başkanlıkta onuncu senen doluyor, bugüne kadar hangi belediyeden büyükşehir e tahsis edilen bir arsayı sattın, hem de kimsenin haberi olmadan, giderayak, sessiz, sedasız. Başka bir belediyede böyle bir işlemin varsa söyle herkes bilsin. Hani siz şeffaflıktan falan yanaydınız, genel başkan ağzından düşürmüyor ya, bu neyin şeffaflığı. Daha geçen gün parti sözcüsü Bizim Faik yine CHP’li belediyeleri övgü düzerken şeffaflıktan falan konuştu durdu. Ya nasıl bir parti yönetimi bu, TBB başkanı itfaiye binasını satıyor, ilçede CHP’li belediye meclis üyeleri dahil kimsenin haberi yok. Bide şeffaflık deyip durmuyorlar mı, kimi, neyle kandırıyorsunuz siz be, kimi? Nasıl...

Bak şimdi Bizim Kadir; iyi dinle: Çerkezköy’e gel, belediye meclis salonuna yerel basını da davet et, yapacağın basın toplantısında önce bu satış için Çerkezköy belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri ile halktan bir özür dile. Sonra bu arsa satışı ile ilgili bütün işlemleri ve belgeleri basınla ve halkla paylaş; sana 10 gün süre veriyorum, sonra söz sırası bana gelecek ona göre. Bilirsin bizim buralarda çok söylenen bir ata sözü vardır: “Köpeksiz köy buldun değneksiz gezersin” diye. Sende muhalefetsiz bir büyükşehir meclisi buldun kimsenin görüşünü almadan istediğini yapıyorsun, ama yanlış yapıyorsun, koskoca belediyeyi ali babanın çiftliği gibi yönetiyorsun. Bizim Kadir; yolun sonu göründü artık, bunu sende biliyorsun be hemşerim. Şunu aklından çıkartma, covid 19 pandemisi, ekonomik kriz falan hepsi bir tarafa büyükşehrin başına gelen en büyük felaket sen oldun,7 ay sonra köşene çekileceksin ama bırakacağın enkazın altından gelecek olan  büyükşehir başkanı nasıl kalkacak bilemem. Seni büyükşehir başkan adayı göstererek başımıza musallat eden o kibir abideleri de artık kınayı hak ettiler doğrusu...

***

NOT 1: TBB Meclisi Muhalefet partileri temsilcileri; Sözüm sizedir, soru yok, konuşmak yok, uyumaya aynen devam. Böyle muhalefet olur mu hiç. Demek ki sizde yönetime gelseniz bir şey değişmeyecek.

NOT 2: Uyumaya devam Tekirdağ seçmeni uyanmak yok, uyumaya devam. Allah’la aldatanlarla Atatürk le aldatanların arasında kaldın ve hala derin uykulardasın. Nasıl ve ne zaman uyanacaksın doğrusu ya bende bilmiyorum. Doğru, ensende boza pişirilmesine alıştın artık.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum