Reklamı Geç
DİVAN DÜĞÜN SARAYI
ÇERKEZOĞLU KAFE
Mehmet Demrbaş

Mehmet Demrbaş

Mail: [email protected]

ÇERKEZKÖY’DEN YATIRIM İÇİN KONUT ALINIR MI?

Ekonominin en temel kurallarından biri arz – talep fiyat ilişkisidir. Eğer bir malın talebi artar arz değişmezse fiyatı artar, tersinde arz artar talep değişmez veya azalırsa fiyatı azalır.

Bu her şey için doğrudur. Doların artma nedeni de budur. Aynı şekilde konut aldığınız bölgede konuta talep artarsa aldığınız konutun fiyatı yükselir.

O zaman Çerkezköy’de konut fiyatı artacak diyorsak konuta talep artacak dememiz ve bunu sayılarla da desteklememiz gerekmektedir.

Nüfus artarsa artan nüfusun konut ihtiyacı olacaktır. Bu da konuta talebi arttırır. Türkiye istatistik Kurumu (tuik.gov.tr) 2007 yılından beridir adrese dayalı Türkiye nüfusu bilgisini yayınlamaktadır. TUİK’den derlediğim verilere göre Çerkezköy’ün nüfusu her yıl Türkiye ortalamasının üstünde artmıştır.

Not: 06/12/2012 tarihinde çıkan 6360 sayılı yasa ile daha önce Çerkezköy ilcesine bağlı olan Uzunhacı, Karlıköy, Bahçeağıl, Yanıkağıl, Pınarca köyleri ve Karaağaç Beldesinin bağlanması ile Kapaklı ilçesi kurulmuştur. Karşılaştırmanın doğru olması için ben 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 ve 2012’nin Çerkezköy nüfusunu bugünün Çerkezköy sınırlarını dikkate alarak yeniden oluşturdum.

Van’ın Edremit ilçesi 2007-2020 yıllarında nüfusu en çok artan birinci, Erzurum Aziziye ilçesi de en çok artan üçüncü ilçesi olmuştur. Bu iki ilçenin nüfusları başka mahalle ve beldelerin katılımıyla çok artmıştır. Çerkezköy ve keza Kapaklı’nın nüfus artışları tamamen ekonomik nedenler dolayısıyla aldığı göçlerden oluşmaktadır. 

Nüfusu en çok artan Türkiye’deki 5 ilçe aşağıdadır.

Yani Çerkezköy’de 2007 yılında 100 kişi yaşıyorsa 2020 yılında 242 kişi yaşıyor demektir. Bu dönemde Çerkezköy birinci Kapaklı da ikinci olmuştur.

Dolar fiyatının yükselmesi yurtdışına mal ihraç eden şirketlerin faydasına olmuş ve özellikle tekstil sektörü canlanmıştır. Bu sene Çerkezköy nüfusunun daha da fazla artacağını düşünüyorum. Öyle görünüyor ki Çerkezköy’de nüfus bu şekilde artmaya devam edecektir.

Sonuç olarak sayılar Çerkezköy de gayrimenkul yatırımının kazandırabileceğini göstermektedir.

Not: Bu bir yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR. Ayrıca alınmak istenen gayrimenkulün fiyatı, konumu ve diğer başka birçok özelliği de yatırım kararını etkiler unutmayın.

Herkese bol paralı ve sağlıklı günler dilerim.

-